13647
online
Policja
38
Inspekcja
5
Wypadek
69
Informacja prasowa - Te wypadki zdarzają się najczęściej ‹‹ powrót do listy raportów
[30.04.2013]

Te wypadki zdarzają się najczęściej

 

Tegoroczna majówka nabiera tempa, już wkrótce na wylotówkach miast może zrobić się... gorąco. Zwiększony ruch na drogach sprzyja powstaniu korków, które irytują kierowców zmierzających na urlop. Jednak lepiej jestspieszyć się powolii uniknąć wypadków. Jakie z nich zdarzają się najczęściej? Czy da się im zapobiec?

 

Rzut oka na dane zgromadzone przez policję wprawi pewnie kierowców w optymistyczny nastrój. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba samochodów zwiększyła się o 52%, a mimo to liczba wypadków zmalała o ponad 20%. Ta dobra informacja, nie powinna jednak obniżyć czujności kierowców. Tylko podczas ostatniego majowego weekendu na drogach doszło do 938 wypadków w których życie straciło 65 osób.

 

Na drzewo, na znak

Wyróżnić można kilka rodzajów wypadków: zderzenia oraz najechania różnego typu, wywrócenia pojazdów ii inne. Zderzenia można podzielić na trzy typy: boczne, czołowe lub tylne. Zwłaszcza tzw. zderzenia boczne bardzopopularne, stanowią one 28 procent ogółu wypadków. Podobnie ma się sprawa z najechaniami. Najczęstszy ich typ to najechanie na pieszego (27 % ogółu wypadków). Mamy także sporo przypadków najechania na drzewo, słup czy znak (w sumie 8% ogółu wypadków). Wywrócenie się pojazdu spowodowało w sumie niecałe 8 % wszystkich wypadków.

 

Słońce na niebie? - uważaj

Warto aby kierowcy zdawali sobie sprawę, że większość kolizji drogowych zdarza się podczas ładnej pogodymówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plBezchmurne niebo i świecące słońce sprzyjają naciskaniu pedału gazu a nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadkówostrzega Florkowska. Należy dodać też, że do 73 procent wypadków dochodzi na terenie zabudowanym, najczęściej na prostym odcinku jezdni. Wiedza na temat statystyk na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc
w bezpiecznym dotarciu i powrocie z majówki.

 

                         Najczęstsze typy wypadków


Rodzaj zdarzenia

Liczba wypadków

Procent całości
[%]

Zderzenie boczne

10 408

28,1

Zderzenie czołowe

3 786

10,2

Zderzenie tylne

4 051

10,9

 

 

 

Najechanie na pieszego

10 042

27,1

Najechanie na drzewo

2 247

6,1

Najechanie na słup, znak

705

1,9

 

 

 

      Wywrócenie się pojazdu

2 934

7,9

                                                          Dane: Policja 2012, oprac. Korkowo.pl

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.gadu-gadu.pl