13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - TOP 10 najsurowiej karanych wybryków kierowców ‹‹ powrót do listy raportów
[05.02.2014]

TOP 10 najsurowiej karanych wybryków kierowców

 

Kierowcy nie są aniołami i zdarza im się czasem nie przestrzegać przepisów. Niektóre z wykroczeń są jednak na tyle niebezpieczne, że kara za ich popełnienie jest szczególnie surowa. Wysoki mandat to nie wszystko – zobacz za co dostać można nawet 10 puntów karnych.

 

Zmotoryzowani zdają sobie sprawę, że za ich mniejsze bądź większe grzeszki czekają mniejsze i większe kary. Czasem jednak zapominają, że sankcja finansowa to nie wszystko a pod uwagę trzeba brać także punkty karne. Przekroczenie określonego prawem limitu jest równoznaczne z utratąprawka” – W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok dopuszczalny limit wynosi 20 punktówmówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl Dla zmotoryzowanych z dłuższym stażem limit wynosi 24 punktydodaje Przybysz. Przekroczenie tej puli może nastąpić bardzo szybkoistnieją przewinienia za które z miejsca dostaje się 10 punktów!

 

Najpierw punkty, potem kraty

Najsurowiej karane są oczywiście przypadki w których kierowca dokonuje przestępstwa drogowego czyli na przykład potrąca lub nawet zabija człowieka. Za taki czyn z miejsca dostaje on 10 punktów karnych a to dopiero wierzchołek góry lodowej – sąd może zdecydować także o ograniczeniu bądź pozbawieniu wolności. Kłopoty z wymiarem sprawiedliwości będą mieli także ci kierowcy, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości (czyli od 0,5 promila). Oni także wzbogacą się o 10 punktów i będą czekać na wyrok sądu. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) oprócz 10 punktów czeka także 500 zł mandatu. Surowo karane jest także nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – w takim przypadku oprócz 10 punktów karnych, grozi jeszcze sądowy wyrok.

 

Przejścia strzałem w „dziesiątkę”

Kierowcy powinni pamiętać, ze istnieją także nieco mniej spektakularne (choć wciąż bardzo naganne) przewinienia za które grozi zdobycie 10 punktów. Są one związane głównie z bezpieczeństwem pieszych. Surowo karane jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bądź rowerowych i bezpośrednio przed nimi (10 punktów + 200 zł). Portfel kierowcy jeszcze mocniej dotknie sytuacja w której zmotoryzowany ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym – oprócz 10 punktów trzeba będzie zapłacić także 500 zł kary. Nie można zapomnieć też o zatrzymaniu pojazdu w momencie w którym osoba niepełnosprawna przechodzi przez jezdnię. Za taki czyn grozi 10 punktów karnych i 350 zł mandatu. Dziesięć punktów do kolekcji zbiorą też zmotoryzowani, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Oprócz tego będą musieli oni zapłacić 500 zł kary.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. autobialystok.pl
  2. logistyka.infor.pl
  3. mojafirma.infor.pl
  4. 24.pl
  5. naszolsztyniak.pl
  6. motopodprad.pl
  7. autocentrum.pl