13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Trasy dla spryciarzy na Mazury ‹‹ powrót do listy raportów
[15.07.2013]

Trasy dla spryciarzy na Mazury

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak wygląda w tym roku dojazd na Mazury. Czy kierowcom w drodze na urlop opłaca się korzystać z autostrad? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

 

W naszym badaniu braliśmy pod uwagę trasy dojazdowe do Mikołajek, popularnej miejscowości położonej na Mazurach. Punktem startowym było dla nas pięć miast polski położonych na wschodzie, zachodzie południu i północy – mówi Katarzyna Florkowska – Chcieliśmy sprawdzić jak wygląda dojazd na Mazury w zależności od regionu, z którego wywodzą się turyści – dodaje Florkowska.

 

Wygrywa północ

Na Mazury najszybciej dojadą mieszkańcy wschodnich i północnych rejonów Polski. Trasa na linii Białystok – Mikołajki oznacza 2,5 godziny spędzone za kółkiem, w trakcie których pokonuje się ok. 164 kilometrów. W dosyć komfortowej sytuacji są także mieszkańcy Gdańska lub szerzej – Trójmiasta. Na dotarcie do Mikołajek powinni zarezerwować sobie niecałe 3,5 godziny. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja turystów z Polski centralnej. Mieszkańcy Łodzi na dojazd na Mazury potrzebują ok. 4,5 godziny. Jeszcze więcej czasu trzeba na dojazd do Mikołajek z Polski południowej. Pokonanie trasy Kraków – Mikołajki oznacza 7 godzin i 18 minut w trasie.

 

Autostradą czy bez?

Ciekawie przedstawia się sytuacja turystów z Poznania, którzy mogliby pokusić się o skorzystanie z autostrady A2 na odcinku Poznań – Warszawa. Porównajmy: dojazd prowadzący przez drogi krajowe (przez Gniezno-Toruń-Olsztyn) zajmuje 6 godzin i 11 minut w trakcie których poznaniacy pokonują 415 kilometrów. Kierowcy pokrywają tylko koszty paliwa. Trasa do Mikołajek prowadząca przez autostradę A2 jest znacznie dłuższa i liczy 522 kilometry, które kierowca ma okazję pokonać w trochę krótszym czasie, bo w ok. 6 godzin. Zmotoryzowany, który zdecyduje się korzystać z A2 dotrze do celu o 11 minut szybciej niż jego odpowiednik, który wybierze trasę drogami krajowymi. Jednak uwaga – przejazd autostradą na odcinku Poznań – Warszawa to koszt ok. 40 złotych i to w jedną stronę. Pytanie tylko czy dla tych kilku(nastu) minut warto ponosić dodatkowe koszty?

 

                                                 Jak szybko na Mazury? Cel: Mikołajki

 

Miasto startowe

 

 

Czas dojazdu

 

Odległość

Poznań

6 h 11 min

415 km

Kraków

7 h 18 min

512 km

Białystok

2 h 35 min

164 km

Gdańsk

3 h 27 min

251 km

Łódź

4 h 31 min

338 km

                                                                                                                                             Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po analizowanych trasach w dniach 14-15 lipca 2013.