123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Trasy równoległe, ale nie równe ‹‹ powrót do listy raportów
[15.10.2012]

Trasy równoległe, ale nie równe

 

Życie kierowcy pełne jest wyborów, których trzeba dokonać. I nie chodzi tu tylko o kalkulacje związane z tankowaniem, ale także o wybór trasy, którą zamierzamy dotrzeć do celu. Co opłaca się bardziej – przejazd autostradą czy drogami krajowymi?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili to na przykładzie trasy z Białegostoku do Gorzowa Wielkopolskiego. Przeanalizowano dwie opcje: pierwsza z nich to podróż drogami krajowymi, druga to przejazd autostradą A2. Trasa wiodąca przez drogi krajowe liczy 590 km. Kierowcy pokonują ją średnio w 9 godzin i 39 minut. Podróż z wykorzystaniem autostrady A2 zajmuje prawie dwie godziny mniej pomimo tego, że jest o niemal 100 km. dłuższa. Uwagę zwracają średnie prędkości osiągane przez zmotoryzowanych na analizowanych trasach. W przypadku dróg krajowych, średnia prędkość wynosi ok. 61 km/h, a w przypadku drogi wiodącej częściowo przez A2 szybkość kierowców oscyluje wokół 98 km/h.

 

 

 

 

Za krótszą podróż trzeba jednak dodatkowy zapłacić. Przejazd odcinkiem A2 z Warszawy do Łodzi (Strykowa) póki co jest bezpłatny. Dalej na zachód, kierowcy muszą sięgać do kieszeni. I tak przejazd ze Strykowa do Konina kosztuje ok. 10 zł, a z z Konina do Nowego Tomyśla 42 zł. Dojazd z Nowego Tomyśla do Torzyma to wydatek ok. 14 zł.

 

W sumie, kierowcy którzy na trasie Białystok – Gorzów Wielkopolski skorzystają z autostrady A4 zapłacą dodatkowo ok. 66 złotych za przejazd w jedną stronę.

 

                                                                                                                                       

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach napolskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Wrocławia w godzinach od 06:00 do 22:00.