34186
online
Policja
190
Inspekcja
23
Wypadek
177
Informacja prasowa - W Łodzi jeżdżą wiosną tak, jak w zimie ‹‹ powrót do listy raportów
[10.05.2013]

W Łodzi jeżdżą wiosną tak, jak w zimie

 

Pogoda tej wiosny raczej nie rozpieszcza kierowców, zwłaszcza tych, którzy w deszczu muszą przebijać się przez centrum miasta. Czy dane liczbowe potwierdzą tę obserwację? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się łódzkim ulicom.


Badaniu poddano obszar całego miasta podzielony na cztery części w zależności od ich odległości od centrum. – W samym sercu Łodzi średnie prędkości oscylują wokół 31 km/h. W dalszych obszarach miasta prędkościomierze wskazują już wyższe wartości wahające się między 40 a 52 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

 

Nie ma poprawy

Najnowsze wyniki badań warto zestawić z danymi zebranymi ze wcześniejszych pomiarów.W porównaniu z prędkościami osiąganymi przez kierowców w zimie 2012, obecna sytuacja na drogach nie uległa znaczącej poprawie – przynajmniej jeśli chodzi o szybkość poruszania się pojazdów. W przypadku porównania „rok do roku” (czyli maj 2012 vs maj 2013) można mówić nawet o niewielkim regresie w ścisłym centrum miasta. W maju 2012 średnia prędkość wynosiła tam 33 km/h, dziś jest to 31 km/h.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Łodzi i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.