123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - W sercu Poznania kierowcy tracą czas ‹‹ powrót do listy raportów
[18.03.2013]

W sercu Poznania kierowcy tracą czas

 

W Poznaniu cały czas trwają remonty ulic a zima nie odpuszcza. Efekt? Korki w centrum bywają uciążliwe bardziej niż zwykle. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ile czasu zajmuje poznaniakom podróżowanie po zatłoczonych ulicach.

 

Na potrzeby badania przyjęto założenie, że kierowca dwukrotnie w ciągu dnia, w godzinach szczytu porusza się po centrum Poznania. Jak się okazało w ciągu roku zajmuje mu to prawie 5 dni, a dokładniej mówiąc 109 godzin. Niestety to i tak dość optymistyczny scenariusz, ponieważ spora grupa kierowców w drodze do i z pracy pokonuje znacznie większe odległości zatem ich czas spędzony za kółkiem będzie odpowiednio większy.

 

Oczko na Świętym Marcinie

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców w centrum Poznania. Trudno mówić tu o powodach do zadowolenia: wskazówki prędkościomierzy nie przekraczają nawet 30 km/h. Najgorsza sytuacja panuje na ulicy 23 lutego. Średnia prędkość wynosi tam 21 km/h. W stosunkowo najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy pokonują ulicę Święty Marcin. Ich średnia prędkość oscyluje wokół 26 km/h.


Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Poznania w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Poznania: ul. Święty Marcin (od Kościuszki do Ratajczaka), 23 lutego, Al. Marcinkowskiego (od Solnej do Placu Wolności) i ul. Garbary ( od Estkowskiego do Grobli)).