11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Wakacje – czarny sezon motocyklowy? ‹‹ powrót do listy raportów
[01.08.2013]

Wakacje – czarny sezon motocyklowy?

 

Sezon wakacyjny jak co roku zbiegł się z sezonem motocyklowym. Lato to czas w którym niesnaski na linii kierowcy-motocykliści przybierają na intensywności. Kto w tym sporze ma rację? Nikt albo każdy po trochu, a tracą … wszyscy.

 

Drogi krajowe i autostrady są przeznaczone do wspólnego użytkowania przez kierowców oraz motocyklistów. W praktyce to łączne korzystanie z ulic bywa bardzo problematyczne. Widać to zwłaszcza w wakacje: walka o miejsce na jezdni, o pierwszeństwo i o co jeszcze tylko można trwa w najlepsze. Ofiar – w tym śmiertelnych niestety nie brakuje.

 

Kierowca: potencjalny sprawca

Na początek należy zauważyć, że aż 81,5% wypadków powodowanych jest z winy kierujących (dane: Policja 2012) oznacza to, że zarówno kierowcy jak i motocykliści powinni szczególnie uważać na to, co robią. Inna sprawa, że sami motocykliści powodują mniej wypadków (choć trzeba uwzględnić też, że po ulicach porusza się mniej motocykli niż aut). Z winy samych motocyklistów w 2012 roku doszło do 994 wypadków, w których zginęło 151 osób a ponad tysiąc zostało rannych. Ogółem motocykliści uczestniczyli w 2 395 wypadkach, w których zginęło 240 motocyklistów i 12 ich pasażerów (Policja 2012). Jakie błędy popełniają motocykliści? Policyjne statystyki wskazują, że najczęstszą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości. Do aż 1/3 wypadków z winy motocyklistów dochodzi w wakacje, czyli w lipcu i sierpniu. Szczególnie wypadkowymi dniami są też weekendy a konkretniej: sobota i niedziela.

 

Walka, którą wszyscy przegrywają

Kierowcy też mają swoje na sumieniu. Wypadki, w których został poszkodowany motocyklista najczęściej, bo w 93% przypadków powodowane przez samochodyosobowe lub ciężarowe. Przyczyną tych wypadków jest zwykle nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonanie manewru skrętu, czy nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Walka o pierwszeństwo jest powszechnym, ale i niebezpiecznym grzechem zmotoryzowanych mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Przyczyny wypadków wskazują też, że kierowcy (tak aut jak i motocykli) powinni często zerkać w lusterka a także sygnalizować z wyprzedzeniem swoje manewry dodaje Florkowska. Czy istnieje sposób na skłonienie kierowców i motocyklistów do współpracy? Mandaty i punkty karne to środki raczej dyscyplinujące, które uzupełniane akcjami informacyjnymi lub kampaniami społecznymi. Najnowsza z nich, czyliRówni na drodze, która zachęca uczestników ruchu dopodzielenia się drogąi wzajemnego szacunku.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl
  2. motoryzacja.interia.pl
  3. technika-jazdy.wieszjak.pl
  4. motocykle.onet.pl