46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Wakacje w centrum. Ulga dla kierowców? ‹‹ powrót do listy raportów
[13.08.2013]

Wakacje w centrum. Ulga dla kierowców?

 

Czy miejscy kierowcy mogą w wakacje zapomnieć o korkach? O ile od pracy można wziąć urlop, o tyle wolne od zatłoczonych ulic niestety nie przysługuje – kierowcy muszą liczyć na to, że mieszkańcy miasta tłumnie udadzą się na wypoczynek i tym samym odkorkują centrum. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili czy w wakacje w mieście jeździ się szybciej.

 

Badanie przeprowadzono na terenie Warszawy gdyż stolica uważana jest za jedno z najbardziej zakorkowanych miast. Stolica zajęła 3 miejsce w Rankingu Najwolniejszych Miast 2013. Czy wakacje coś zmieniły? Trochę tak. Wyniki pomiarów średnich prędkości wskazują, że w ścisłym centrum Warszawy (0-2 km od centrum) średnia prędkość pojazdów wzrosła z 32 do 35 km/h. W obszarze położonym 2-5 km od centrum prędkość samochodów spadła – choć w sposób nieodczuwalny przez kierowców (z 41 na 40 km/h). W odległości 5-10 km od centrum wystąpił niewielki wzrost prędkości – z 40 do 42 km/h. Natomiast na obrzeżach Warszawy prędkość pozostała praktycznie taka sama (46 km/h przed wakacjami – 45 km/h w trakcie wakacji).

 

Efekt wakacji – tylko w centrum?

Jakie wnioski płyną z tych badań dla zmotoryzowanych warszawiaków?Nikt chyba nie oczekiwał diametralnego upłynnienia ruchu w mieście tylko z powodu wakacjimówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.W znacznej części Warszawy jedzie się prawie bez zmian, ale cieszy fakt, że w ścisłym centrum nastąpiło małe przyspieszenie, które prawdopodobnie utrzyma się do końca sezonu urlopowego przewiduje Florkowska.

 

 

                                                     Jak się jeździ się po Warszawie?

Odległość od centrum

Wakacje 2013

Przed wakacjami

0-2

35 km/h

32 km/h

2-5

40 km/h

41 km/h

5-10

42 km/h

40 km/h

10-15

45 km/h

46 km/h

                                                                                                                                                Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Warszawie w maju oraz w okresie 1 lipca - 10 sierpnia 2013.