110992
online
Policja
457
Inspekcja
146
Wypadek
1159
Informacja prasowa - Wakacyjne korki - Olsztyn ‹‹ powrót do listy raportów
[18.07.2012]

Wakacyjne korki - Olsztyn
 
Wakacyjne dni mijają szybciej niż te zwykłe. Wie o tym każdy uczeń i pracownik. Dlatego większość z nas stara się maksymalnie wykorzystać chwile wolne od obowiązków zawodowych i szkolnych. Dla tych, którzy nadal przebywają w Olsztynie, specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli, jak szybko poruszają się po tym mieście.
 
Z zanalizowanych danych wynika, że średnia prędkość w Olsztynie jest ściśle powiązana z odległością od centrum. I tak, w obszarze oddalonym 0-2 km od centrum, średnia prędkość pojazdów wynosiła 32 km/h, co plasuje Olsztyn w groniewakacyjnie zakorkowanychmiast (w Poznaniu i Warszawie prędkościomierze w ścisłym centrum także wskazują ok. 32 km/h).
 
Sytuacja poprawia się 2-5 km od centrum. Szybkość z jaką poruszają się pojazdy w tym obszarze wynosi 39 km/h. Jeszcze szybciej, bo z prędkością 58 km/h przemieszczają się samochody w odległości 5-10 km od centrum. Najlepiej mają ci, którzy podróżują w obszarze oddalonym o 10-15 km od środka Olsztyna. Ich średnia prędkość oscyluje wokół 69 km/h. Dla porównania: w Poznaniu prędkość w tym obszarze to 52 km/h a w Warszawie zaledwie 44 km/h.
 
Jeżeli chodzi o tempo poruszania się po samym centrum miasta, to wakacyjny Olsztyn nie różni się od innych dużych miast takich jak Poznań czy Warszawa. Kierowcy wjeżdżający na ten obszar powinni uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować odpowiednią ilość czasu na dojazd w wybrane miejsce. Powody do zadowolenia mają ci, którzy podróżują w znacznej odległości od centrum. Ich średnia prędkość wynosi prawie 70 km/h. W Poznaniu i Warszawie taki wynik pozostaje na razie jedynie marzeniem kierowców.
 
 

Średnia prędkość w Olsztynie (lipiec2012)

Odległość od centrum

Średnia prędkość

0-2 km

32 km/h

2-5 km

39 km/h

5-10 km

58 km/h

10-15 km

69 km/h

                                                                                                                                źródło: Korkowo.pl

 

 
 
 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Olsztyna i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach od 06:00 do 22:00 w dniach 02-06 lipca 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. olsztyn.gazeta.pl
  2. olsztyn.wm.pl