39519
online
Policja
230
Inspekcja
25
Wypadek
250
Informacja prasowa - Wakacyjne podróże przez Polskę-Katowice ‹‹ powrót do listy raportów
[09.07.2012]

Wakacyjne podróże przez Polskę-Katowice

 

Wakacje rozpoczęły się już na dobre, co widać nie tylko po opustoszałych szkołach, ale także na drogach. Turyści ruszyli w Polskę. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili ile czasu mieszkańcy Katowic muszą poświęcić na dojazd do popularnych miejscowości wypoczynkowych.

 

Analizie poddano trasy do 4 miejscowości rozmieszczonych w rożnych częściach Polski. W samochodzie najkrócej posiedzą podróżujący do Zakopanego. Dojazd w to miejsce zajmuje średnio 3 h 12 minut. Dłużej, bo prawie 4 i pół godziny potrwa wycieczka do Karpacza. W cierpliwość powinni uzbroić się turyści zmierzający do Gdańska. Na kąpiel w morzu będą musieli poczekać nieco ponad 7 godzin. Jeszcze dłużej w drodze będą miłośnicy Mazur. Dojazd do Mrągowa to średnio 7 i pół godziny spędzonych na trasie.

 

                      Tabela 1. Średni czas dojazdu z Katowic

Miasto

Średni czas dojazdu na trasie z Katowic

Gdańsk

7 h 2 min.

Karpacz

4 h 27 min.

Mrągowo

7 h 28 min.

Zakopane

3 h 12 min.

                        Źródło: Korkowo.pl


 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości przejazdu na omawianych trasach. Z analizy zebranych danych wynika, że najszybciej poruszali się kierowcy zmierzający do Gdańska. Ich prędkość wynosiła średnio 73 km/h. Trochę wolniej jechało się do Karpacza i Mrągowaprędkość na trasie wynosiła odpowiednio 62 i 64 km/h. Za to w przypadku trasy KatowiceZakopane średnia prędkość oscylowała wokół 49 km/h.

 

Jak widać w najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Katowic, którzy lubią spacerować górskimi szlakami. Nieco gorzej mają ci, którzy liczą na kąpiel w morzu czy żeglugę po jeziorze. Dojazd na czy to Wybrzeże, czy na Mazury zajmuje ponad 7 godzin jazdy.

 

                      Tabela 2. Średnia prędkość na trasie z Katowic

Miasto

Średnia prędkość na trasie z Katowic

Gdańsk

73 km/h

Karpacz

62 km/h

Mrągowo

64 km/h

Zakopane

49 km/h

                        Źródło: Korkowo.pl


 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresie 06.07.2012.


 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. prasa24h.pl