39519
online
Policja
230
Inspekcja
25
Wypadek
250
Informacja prasowa - Wakacyjne trasy ostatniej szansy ‹‹ powrót do listy raportów
[29.08.2013]

Wakacyjne trasy ostatniej szansy

Okres urlopowy wszedł właśnie na ostatnią prostą. Końcówka sierpnia to dobry moment aby wreszcie wziąć kilka dni wolnego i ruszyć w Polskę. Trzeba w końcu nabrać energii przed jesienią. Gdzie warto skierować swoje kroki, aby na urlop dotrzeć w jak najkrótszym czasie? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

Jeśli ktoś ma do dyspozycji tylko kilka dni urlopowych, to zwykle chce je w pełni wykorzystać na relaks a nie kierowanie pojazdem. Dlatego planując podróż warto zwrócić uwagę na to, aby miejsce docelowe nie było zbytnio oddalone od punktu startowego, jakim zwykle jest dom. – To gdzie opłaca nam się jechać na wakacje zależy od miasta w którym mieszkamy – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Ponieważ nie ma tu uniwersalnej recepty, zdecydowaliśmy się przeanalizować sytuację mieszkańców z pięciu dużych polskich miast – wyjaśnia Florkowska. Od początku trzeba też liczyć się z tym, że nawet pod koniec wakacji trasy do popularnych miejscowości wypoczynkowych mogą być zatłoczone.

Warszawa na Mazurach, ale nie tylko
Mieszkańcy stolicy, którzy chcą jak najszybciej dotrzeć na urlop powinni rozważyć podróż na Mazury. Dotarcie do znanych Mikołajek to kwestia 3,5 godziny, w trakcie których przejechać trzeba ok. 222 km. Jeśli ktoś może pozwolić sobie na nieco dłuższą podróż to może warto odwiedzić Beskidy. Trasa na linii Warszawa-Krynica to 382 km, na pokonanie których trzeba liczyć już 6 godzin.

Dla Łodzi i Wrocławia - góry
Turyści z Łodzi najszybciej mogą dostać się w góry: dojazd do Żywca to kwestia 3 h 25 min (267 km). Trasa do Kudowy Zdroju jest już nieco dłuższa i liczy sobie 335 km, które pokonuje się w ok. 4 h 50 min.
W lepszej sytuacji są mieszkańcy Wrocławia – a przynajmniej  ci z nich, którzy marzą o górskich wycieczkach. Dotarcie do Jeleniej Góry czy Bystrzycy Kłodzkiej to kwestia niecałych 2 godzin i pokonania nieco ponad 100 kilometrów.

Poznań nad morze, a Olsztyn...
Poznaniakom najbardziej opłaca się ruszyć nad morze. Do Kołobrzegu można dotrzeć już po ok. 4 godzinach jazdy (do pokonania mamy wówczas ok. 252 km). Nieco więcej czasu należy zarezerwować sobie na dojazd do Świnoujścia. Trasę do tego miasta, liczącą 322 km przejeżdża się średnio w 4,5 godziny.
Mieszkańcy Olsztyna, dla których czas jest towarem deficytowym mogą zawsze zdecydować się na odwiedzenie Mazur. Podróż do Mrągowa potrwa tylko niecałą godzinę, w trackie której do przejechania będzie ok. 61km. Szczęście sprzyja też tym, którzy marzą o plażowaniu – dojazd do Gdańska to kwestia trochę ponad dwóch godzin i przejechania 167 km.

 

     

                           Wakacje ostatniej szansygdzie szybko na urlop?

 

Miasto startowe

 

 

Proponowane miasto docelowe

 

Czas dojazdu (odległość)

Warszawa

Mikołajki

3 h 30 min (222 km)

Warszawa

Krynica

6 h (382 km)

 

 

 

Łódź

Żywiec

4 h 25 min (267 km)

Łódź

Kudowa Zdrój

4 h 50 min (335 km)

 

 

 

Wrocław

Jelenia Góra

1 h 36 min (112 km)

Wrocław

Bystrzyca Kłodzka

1 h 41 min (104 km)

 

 

 

Poznań

Kołobrzeg

4 h 05 min (252 km)

Poznań

Świnoujście

4 h 25 min (322 km)

 

 

 

Olsztyn

Mrągowo

51 min (61 km)

Olsztyn

Gdańsk

2 h 11 min (167 km)

                                                                                                                 źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce w dniach 28-29 sierpnia 2013.