46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Warszawa: w godzinach szczytu nawet o 1/3 wolniej ‹‹ powrót do listy raportów
[25.06.2013]

Warszawa: w godzinach szczytu nawet o 1/3 wolniej

 

Czy warszawskie godziny szczytu faktycznie zabierają kierowcom długie godziny z ich życia? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak poszczególne pory dnia wpływają na ruch w centrum. Wyniki badań raczej nie ucieszą zmotoryzowanych.

 

Badaniu poddaliśmy cztery ulice położone w centrum miastamówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl Pod uwagę braliśmy średnie prędkości pojazdów osiągane w godzinach szczytu oraz tuż po nichwyjaśnia Florkowska. Rezultat pomiarów nie pozostawia wątpliwości: w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu pojazdy jeżdżą wolniej. Jednak nie wszędzie spadki średnich prędkości tak samo wysokie. Na przykład na alei Solidarności szybkość pojazdów spada z 35 do 33 km/h. Za to na ulicy Wawelskiej można zaobserwować większe zmiany: spadek z 45 na 33 km/h.

 

Korek stoi, czas ucieka

Na zbadanych ulicach godziny szczytu zwalniają pojazdy średnio o 20%; dla kierowców oznacza to straty czasowe a także finansowe. W najmniej komfortowej sytuacji są zapewne zmotoryzowani, którzy pokonują dłuższe odcinki, biegnące przez centrum Warszawy. O szczęściu mogą mówić kierowcy, którzy korzystają z aut poza godzinami szczytu. Takich jest jednak stosunkowo niewielu.

 

 

 

 

                                        Tabela 1: Średnia prędkość pojazdów w zależności od pory dnia
 

Ulica/Aleja

Godziny szczytu

Poza szczytem

Różnica

Solidarności

33 km/h

35 km/h

6%

Towarowa

31 km /h

35 km/h

13%

Wawelska

33 km/h

45 km/h

36%

Wybrzeże Gdańskie

38 km/h

48 km/h

26%

                                                                                                                                                               Źródło: Korkowo.pl
                                                Godziny szczytu: (7-9 oraz 16-18)
                                                Poza szczytem: (9-11 oraz 18-20)

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Warszawy w godz. 7-9 i 16-18 oraz w godz. 9-11 i 18-20. Badaniu następujące ulice i aleje: Solidarności, Towarową, Wawelską, Wybrzeże Gdańskie.