34186
online
Policja
190
Inspekcja
23
Wypadek
177
Informacja prasowa - Warszawiacy stoją w korkach ponad 16 dni ‹‹ powrót do listy raportów
[19.10.2012]

Warszawiacy stoją w korkach ponad 16 dni

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, ile czasu zajmuje warszawskim kierowcom stanie w korkach. Z badań wynika, że przeciętny zmotoryzowany, spędza na zatłoczonych ulicach ponad 16 dni w skali roku. Pod warunkiem, że do i z pracy jedzie przez centrum miasta.

 

Wychodzi na to, że każdego miesiąca warszawiacy ponad dobę (33 godziny) spędzają w drodze do miejsca pracy. Rocznie daje to 397 godzin, czyli wspomniane już 16 dni. Czas ten rozkłada się mniej więcej po równo między poranne i popołudniowe godziny szczytu: 8 dni zajmują zarówno poranne jak i popołudniowe korki.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców w godzinach szczytu na czterech ulicach położonych w okolicy centrum. Najwolniej poruszają się kierowcy jadący przez ulicę Puławską, ich średnia prędkość wynosi zazwyczaj ok. 33 km/h. Tylko trochę szybciej (z szybkością 34-35 km/h) zmotoryzowani przemierzają aleje Jana Pawła II i Solidarności. W najlepszej sytuacji są z reguły ci, którzy przejeżdżają przez aleje Jerozolimskie. W godzinach szczytu ich średnie prędkości oscylują wokół 45 km/h.

 

                                                 Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

Jana Pawła II

34 km/h

Jerozolimskie

45 km/h

Puławska

33 km/h

Solidarności

35 km/h

                                                                                           Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Warszawy w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Warszawy (al. Jana Pawła II, al. Jerozolimskie, ul. Puławska, al. Solidarności).

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. superauto24.se.pl