123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Wolno, szybciej, wolniej. Białystok ‹‹ powrót do listy raportów
[13.12.2012]

Wolno, szybciej, wolniej. Białystok

 

Jak szybko jeździ się obecnie w Białymstoku? Czy jest lepiej niż w zeszłym roku? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Na zmotoryzowanych czeka dobra wiadomość – w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami badań, średnie prędkości na ulicach Białegostoku przyspieszyły i to znacznie. W odległości do dwóch kilometrów od centrum miasta przeciętna szybkość pojazdów wynosi 34 km/h. Jest to aż 10 km/h więcej niż było to w ubiegłym roku. W odległości 2-5 km od centrum średnia prędkość oscyluje wokół 40 km/h. Kierowcy, którzy poruszają się w pasie oddalonym od centrum o 5-10 km, osiągają prędkość ok. 53 km/h. Jeszcze szybciej, bo z prędkością 65 km/h poruszają się pojazdy w promieniu 10-15 od centrum Białegostoku.

 

Zdaje się, że Białystok to pod względem średnich prędkości miasto wzlotów i upadków. Przypomnijmy, rok temu jazda w ścisłym centrum oznaczała dla kierowców poruszanie się z prędkością ok. 24 km/h. W lecie tego roku średnia prędkość w centrum znacząco wzrosła i oscylowała wokół 36 km/h. Obecnie, szybkość w centrum Białegostoku trochę zmalała i wynosi ok. 34km/h. Zmianę tę tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Zimą średnie prędkości pojazdów wykazują tendencję spadkową. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy spada śnieg i na jezdniach tworzy się chlapa lub w gorszym przypadku tzw. szklanka. Służby drogowe nie zawsze nadążają z odśnieżaniem. Dlatego kierowcy słusznie zachowują ostrożność i zdejmują nogę z gazu.

 

                                              

 

 
 
 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6-9 oraz 16-18) w listopadzie i grudniu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.