39519
online
Policja
230
Inspekcja
25
Wypadek
250
Informacja prasowa - Wrocław - zimowy raport drogowy ‹‹ powrót do listy raportów
[04.12.2013]

Wrocław – zimowy raport drogowy

 

Wolniej niż było to wiosną i prawie tak samo, jak rok temu. Tak wygląda drogowa sytuacja we Wrocławiu. Kierowcy w centrum muszą liczyć się ze staniem w korkach, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta. Specjaliści w serwisu Korkowo.pl przedstawiają najnowsze wyniki badań.

 

Prędkość samochodów jest w dużej mierze uwarunkowana obszarem miasta, w którym się znajdują. Zasada jest prosta i sprawdziła się także w przypadku Wrocławia – im bliżej centrum, tym wolniej poruszają się pojazdy. Tę zależność widać zwłaszcza w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Jak zatem jeździ się obecnie po Wrocławiu? – Średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum wynosi 29 km/h, jednak już nieco dalej, bo w odległości 2-5 km od centrum miasta prędkościomierze wskazują już 36 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – W przypadku pojazdów znajdujących się 5-10 km od centrum przeciętna prędkość oscyluje wokół 52 km/h, a na obrzeżach Wrocławia dochodzi do 56 km/h – dodaje Florkowska.

 

Czekając na wiosnę

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w maju tego roku, nastąpiło pogorszenie sytuacji. Prędkości pojazdów spadły średnio o 2,5 km/h, najbardziej w ścisłym centrum, bo o 4 km/h. Negatywny kierunek zmian można uzasadnić … porami roku. Wiosenna pogoda i dobra widoczność sprzyjają płynnej jeździe a ładna pogoda zachęca do wypadków na miasto. W porze jesienno-zimowej kierowcy muszą liczyć się z obniżoną widocznością na drogach i mało kto decyduje się na urlopowe wojaże.

 

Obecna sytuacja drogowa we Wrocławiu jest podobna to tej z zeszłego roku. W grudniu 2012 średnie prędkości w mieście były takie same lub bardzo podobne. Jak wiadomo historia lubi się powtarzać.

 

    Średnia prędkość - Wrocław

 

 

Odległość od centrum

 

 

Obecnie

 

Maj

2013

 

Grudzień

2012

0-2 km

29 km/h

33 km/h

29 km/h

2-5 km

36 km/h

39 km/h

38 km/h

5-10 km

52 km/h

54 km/h

52 km/h

10-15 km

56 km/h

57 km/h

53 km/h

                                                                                                                Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Wrocławia i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w listopadzie 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.