31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Wypoczywasz w "wypadkowym" województwie? ‹‹ powrót do listy raportów
[12.08.2013]

 

Wypoczywasz wwypadkowymwojewództwie?

 

Wakacje w Polsce najczęściej wiążą się z wypoczynkiem nad Bałtykiem, w górach lub Mazurach. Oznacza to, że gros Polaków odwiedza latem głównie osiem województw położonych na północy, południu i wschodzie kraju. Czy dochodzi tam do wielu wypadków samochodowych? Jak wygląda to w porównaniu z innymi województwami? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Do obszarów szczególnie atrakcyjnych dla turystów zaliczyć można te położone nad morzem (woj. zachodniopomorskie, pomorskie), w górach (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie), a także na Mazurach (woj. warmińsko-mazurskie).

 

Wypadkowe województwa na urlopie

Połowa zwakacyjnychwojewództw (dolnośląskie, warmińsko-mazurskie,małopolskie, pomorskie) znajduje się niestety wśród województw z najwyższym wskaźnikiem wypadków przypadającym na 100 tys. mieszkańców (dane: Policja 2012). Dla tych obszarów wskaźnik wynosi średnio: 115. Pozostałewakacyjnewojewództwa (opolskie, zachodniopomorskie, podkarpackie, śląskie) plasują się prawie w środku stawki - dochodzi w nich średnio do 87 wypadków na 100 tys. mieszkańców. Najbardziej narażonym na wypadkiwakacyjnymwojewództwem ze wskaźnikiem 121 jest woj. pomorskie, tuż za nim pojawia się woj. małopolskie (166,6).Turyści powinni zatem uważać, niezależnie od tego, czy chcą pływać w Bałtyku, czy podążać górskim szlakiem – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

 

Statystyka ostrzega

Podsumowując: w Polsce na 100 tys. mieszkańców dochodzi średnio do 96 wypadków, natomiast dla województw chętnie odwiedzanych przez urlopowiczów wskaźnik ten jest nieco wyższy i wynosi 101 wypadków na 100 tys. osób. Oznacza to, że kierowcy udający się na urlop powinni (dla własnego i innych bezpieczeństwa) skupić się na drodze i przestrzegać przepisów. A potem można już cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.