13732
online
Policja
33
Inspekcja
4
Wypadek
74
Informacja prasowa - Z takim autem na drogę? Będzie kara ‹‹ powrót do listy raportów
[19.02.2014]

Z takim autem na drogę? Będzie kara

 

Niezależnie od tego czy Twój samochód jest ledwie zipiącym „staruszkiem” czy „młodzikiem” istnieje ryzyko, że nie powinieneś w ogóle wyjeżdżać nim na ulicę. Dlaczego? Być może auto nie spełnia podstawowych wymogów technicznych – jeśli spotkasz patrol policji możesz wpaść w tarapaty. Zobacz, w jakim stanie powinien być Twój pojazd, aby uniknąć kłopotów.

 

Przepisy prawa w interesie bezpieczeństwa uczestników ruchubezlitosne. Niesprawne samochody nie mogą brać udziału w ruchu. Skąd wiedzieć czy nasze auto jest odpowiednio przygotowany do drogi?Kodeks Drogowy w art. 66 odnosi się zarówno do budowy, jak i wyposażenia oraz utrzymania pojazduwyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać w taki sposób, aby zapewnić kierowcy i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwododaje Florkowska. To nie wszystko, bo pojazd nie powinien też naruszać porządku ruchu na drodze czy narażać kogokolwiek na szkodę. Nie można np. korzystać z pojazdu z którego wystają jakieś ostre, spiczaste części mogące uszkodzić inne auta lub ranić ludzi. Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu grozi kara 200 zł.

 

Ucisz silnik albo płać

Pojazd, którym chcemy się poruszać po drogach nie może też zakłócać spokoju publicznego poprzez powodowanie nadmiernego hałasu. Przekroczenie norm głośności przez wyjący silnik jest karalne (mandatem opiewającym na kwotę nawet 300 zł). W przypadku samochodu z silnikiem z zapłonem iskrowym dopuszczalny limit hałasu wynosi 93 decybele, natomiast przy silniku o zapłonie samoczynnym nieco więcej, bo 96 decybeli. Analogicznie wygląda sprawa z emisją spalin – pojazd nie może wydzielać szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym dozwolone prawem wielkości. Nadmierna emisja spalin może kosztować kierowcę kolejne 300 zł kary. Pojazd nie może także powodować niszczenia drogi – w przeciwnym razie portfel kierowcy znów zubożeje o 300 zł.

 

Łatwo, pewnie, wygodnie

Pojazd, który rusza w trasę obowiązkowo powinien zapewniać kierującemu dostateczne pole widzenia. Zmotoryzowany powinien też mieć możliwość łatwego, wygodnego i pewnego posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Zaniedbania w tym zakresie mogą zostać uznane za korzystanie z auta w sposób, który zagraża bezpieczeństwu i ukarane 200 złotowym mandatem. Warto dodać też, że pojazd nie może powodować zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych. Oczywiście należy dopełnić starań aby wszystkie urządzenia i wyposażenie samochodu pełniły swoje funkcje: były sprawne i skuteczne.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/zly-stan-samochodu-moze-drogo-kosztowac,1949085,324
  2. akumulator.pl