112035
online
Policja
432
Inspekcja
151
Wypadek
1177
Informacja prasowa - Ze Szczecina na wakacje – gdzie opłaca się jechać na urlop? ‹‹ powrót do listy raportów
[08.08.2013]

Ze Szczecina na wakacje – gdzie opłaca się jechać na urlop?


 

Pesymiści powiedzą, że połowa wakacji już za nami, a optymiści, że właśnie przed nami. Realiści zaczną pakować walizki i udadzą się na urlop. Do których miejscowości najlepiej się wybrać, aby uniknąć wielogodzinnego pobytu za kółkiem? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili w jakiej sytuacji znajdują się mieszkańcy Szczecina.


 

Badaniu poddano trasy dojazdowe do sześciu miejscowości położonych nad morzem, w górach i na Mazurach. Każdy z turystów znajdzie zatem coś dla siebie. Osoby zainteresowane wypadem nad morze są – z racji położenia geograficznego – w najlepszej sytuacji. Jeżeli zależy im na szybkim dojeździe na urlop to powinni wybierać miejscowości położone na zachodniej części wybrzeża. Do Świnoujścia dojechać można w 1,5 godziny, w trakcie których pokonuje się 107 km; do Kołobrzegu w nieco ponad 2 godziny.


 

500 km do jeziora

Znacznie więcej czasu na podróż powinni zarezerwować sobie kierowcy zmierzający na Mazury. Do przejechania będą mieli ponad 500 kilometrów. Wyprawa do Szczytna oznacza ok. 7,5 godziny za kółkiem, ale już na przykład do Mikołajek dojazd zajmie mniej więcej 8 godzin. Średnia prędkość pojazdów w drodze na Mazury oscyluje wokół 68 km/h.


 

Sudety najbliżej

Ciekawie rysuje się sytuacja mieszkańców Szczecina, którzy lubią wycieczki w góry. Rada podstawowa: jeżeli chcą szybko dojechać na urlop to powinni wybrać Sudety a nie np. Tatry. Dojazd do Karpacza (leżącego w Sudetach) zajmuje 5,5 godziny, w trakcie których pokonuje się 375 km. Z drugiej strony, czas potrzebny na dojazd do Zakopanego (czyli w Tatry) to aż 9 godzin. Trudno się temu dziwić – w końcu Szczecin od Tatr dzieli 740 km.


 


 


 


 

                   Ze Szczecina na wakacje

 

Miasto docelowe

 

Odległość

 

 

Czas dojazdu

 

Średnia prędkość

Świnoujście

107 km

1 h 30 min

71 km/h

Kołobrzeg

136 km

2 h 7 min

65 km/h

Mikołajki

548 km

7 h 52 min

69 km/h

Szczytno

510 km

7 h 29 min

68 km/h

Karpacz

375 km

5 h 28 min

68 km/h

Zakopane

740 km

9 h

82 km/h

 

 

 

Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się na analizowanych trasach w dniach: 7-8 sierpnia 2013. Czasy przejazdu między miejscowościami mogą ulec zmianie ze względu na dynamikę sytuacji drogowej.