13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Złośliwi kierowcy dostaną w kość! ‹‹ powrót do listy raportów
[09.07.2013]

Złośliwi kierowcy dostaną w kość!

 

Komu nie zdarzyło się spotkać na drodze kierowcy, który uciekał się do złośliwych zachowań? Jazda na ogonie, tamowanie ruchu czy uniemożliwianie wyprzedzania to tylko niektóre z przewinień, które doprowadzają zmotoryzowanych do szału. Złośliwi kierowcy nie pozostają bezkarni – zobacz jak słono płacą za swoje wybryki.

 

Nawet najkrótsza przejażdżka może okazać się drogą przez mękę jeżeli kierowcy przyjdzie mierzyć się ze złą wolą innych uczestników ruchu. Podczas jazdy trudno uchronić się od negatywnych emocji, zwłaszcza wtedy, kiedy goni czas, a my wciąż stoimy w tym samym miejscu.Z naszych badań wynika, że w centrach polskich miast średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 30 km/hmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Stanie w korku deprymuje kierowców, którzy mogą potem przejawiać tendencję do złośliwych czy nawet agresywnych zachowańwyjaśnia Florkowska. Takie wybryki to jednak kosztowna sprawa.

 

Płacenie za tamowanie

Jeśli komuś przyjdzie do głowy wjechać na skrzyżowanie jeżeli gołym okiem widać, że nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy to grozi mu mandat w wysokości 300 złotych. Obędzie się jednak bez punktów karnych. Na baczności powinni mieć się ci, którzy tamują ruch poprzez nie używanie (lub złe używanie) kierunkowskazów. Brak czujności w tym zakresie może zaowocować dwoma punktami karnymi i mandatem opiewającym na sumę 200 złotych. Po kieszeni dostaną też kierowcy, których prędkość utrudnia ruch innym kierowcom. Kara za to wykroczenie waha się między 50 a 200 złotych i idzie w parze z dwoma punktami karnymi.

 

Bardzo drogie wybryki

Niektóre z zachowań kierowców bywają bardzo niebezpieczne. Zaliczyć można do nich np. sytuację w której kierowca auta wyprzedzanego intencjonalnie zwiększa prędkość. Nie dosyć, że naraża się na duże niebezpieczeństwo to ryzykuje także 350 złotowy mandat i 3 punkty karne. Groźne jest także nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu. Kierowca, który dopuszcza się takiego przewinienia dostanie 5 punktów karnych i zapłaci 250 mandatu. Dokładnie taka sama kara spotka zmotoryzowanych, którzy nie ułatwią przejazdu przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu.

 

 

 

 

                                  Ile płacą złośliwi kierowcy?

Wybrane przewinienie

Mandat

Punkty karne

Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym


50-200 zł


2

Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanem


250 zł


5

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu


250 zł


5

Naruszenie zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

 

300 z
 

 

0

 

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym


350 zł


3

                                               Oprac: Korkowo.pl

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl
  2. motoryzacja.interia.pl
  3. prawo-na-drodze.wieszjak.pl