13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Raport - 19 dni w korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[15.02.2012]

Korki to utrapienie wszystkich kierowców. Zmotoryzowani mieszkańcy Gdańska spędzają w nich 456 godzin, czyli 19 dni w roku. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, którymi ulicami do centrum miasta jeździ się najwolniej.
 

Dla wielu mieszkańców Gdańska przejazd przez centrum miasta w drodze do pracy jest nieunikniony i wielu ulic, gdzie natężeniu ruchu jest najwyższe, nie da się po prostu ominąć. Stanie w korkach bywa czasochłonne. Kierowcom w Gdańsku rocznie zajmuje to 19 dni. Po najważniejszych ulicach w mieście w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 29 km/h. W popołudniowym szczycie średnia prędkość wzrasta zaledwie do 32 km/h.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Gdańska. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Najszybciej poruszają się kierowcy na al. Zwycięstwa. Między godz. 06:00 a 09:00 wynosi ona 34 km/h. Po południu sytuacja wygląda lepiej, bo między 16:00 a 18:00 średnia prędkość wzrasta i wynosi 36 km/h.

 

W porannym szczycie na ul. Marynarki Polskiej i al. Rzeczypospolitej średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy oscyluje w granicach 30-31 km/h, a w popołudniowym 33-34 km/h. Dużo gorsza sytuacja jest na al. Hallera - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi zaledwie 24 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą ze średnią prędkością 26 km/h.
 

Statystyczny gdański kierowca podczas dojazdu i powrotu z pracy w godzinach szczytu spędzi na al. Rzeczypospolitej ponad 96 godzin. Z kolei na ul. marynarki Polskiej aż 100 godzin. Jeszcze więcej, bo aż 105 godzin spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą al. Zwycięstwa. Natomiast al. Hallera wykrada w ciągu roku aż 155 godzin (zaznaczyć jednak trzeba, że jest to najdłuższa ulica spośród badanych)

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Gdańska w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Gdańska (ul. Marynarki Polskiej, al. Zwycięstwa, al. Rzeczypospolitej i al. Hallera).