123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Raport - Artykuł: Łódź zwalnia ‹‹ powrót do listy raportów
[31.05.2017]

Wydawać by się mogło, że sytuacja na polskich drogach z roku na rok ulega znacznej poprawie. Administracja publiczna stara się zaradzić stale rosnącej liczbie samochodów na różne sposoby : polepsza stan dróg, dopasowuje sygnalizację świetlną do natężenia ruchu lub całkowicie ją wyłącza. Czy jednak skutkuje to zwiększeniem prędkości i lepszą przepustowością ulic w polskich metropoliach?

 

Tym razem specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili zbadać sytuację na łódzkich drogach. Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Dodatkowo boryka się z problemem zakorkowanych ulic, zwłaszcza w śródmieściu. Jaka wyglądają zatem prędkości w tym mieście?

 

Sytuacja w centrum 2016 vs 2017

Analizie poddano prędkości od początku 2017. W celu porównania, zestawiono je z wynikami z roku ubiegłego. Różnice są zaskakujące. Centrum Łodzi zwolniło i to znacznie. Zmiany widać nie tylko w miesiącach zimowych, które mogą być efektem trudnych warunków pogodowych. Początek roku 2017 obfitował w intensywniejsze opady śniegu oraz niższe temperatury. Przez trudniejsze warunki atmosferyczne, kierowcy zwalniali – to fakt. Niestety także tegoroczna wiosna w centrum wypadła gorzej niż w roku 2016. Różnice między latami sięgały nawet 7 km/h. Aktualne prędkości w śródmieściu nawet nie zbliżają się do 30 km/h – co jeszcze rok wcześniej było normą. Wyniki nie napawają optymizmem.

 

Być może tylko w centrum sytuacja nie jest zadowalająca. Nierzadko powodem spowolnienia aut w centrum są prace renowacyjne, w śródmieściu dość częste. Dlatego specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili również przyjrzeć się prędkościom na obszarach peryferyjnych miasta Łodzi. Jak wyglądał początek roku z dala od centrum?

 

Na obrzeżach nie lepiej

 

W dużych odległościach od centrum sytuacja również pogorszyła się w ciągu roku. Różnice w prędkościach wprawdzie są mniejsze niż w przypadku śródmieścia, nie mniej wciąż wyniki nie są zadowalające. W każdym miesiącu roku 2017 prędkość sukcesywnie malała.

 

Czy na tym powinny polegać zmiany na lepsze? Mimo modernizacji dróg, na horyzoncie nie widać wzrostu prędkości. Sytuacji nie pomaga nawet wiosna, która powinna zatrzeć różnice w prędkościach. Warto zastanowić się zatem czy wszystkie zabiegi stosowane przez władze rzeczywiście polepszają sytuację na drogach. Być może należy podjąć refleksję i zastanowić się na czym polega błąd.

 

Dystrybucja materiałów:

Paulina Kazimierska

media@creandi.pl

tel. / (61) 624-85-41