117179
online
Policja
491
Inspekcja
169
Wypadek
1332
Raport - Autostradowe korki – czy warto je omijać? ‹‹ powrót do listy raportów
[14.08.2014]

Sezon wakacyjnych wyjazdów trwa najlepsze. Ze względu na piękny lipiec wiele osób zdecydowało się pozostanie w kraju i wyprawę nad polskie morze. Niedawno media zdominowała informacja o korkach, które ciągnęły się całymi kilometrami na autostradach. Jeśli nie chcesz stać w korkach, które pamiętasz z czasów zatłoczonych przejść granicznych, sprawdź wnioski z badania specjalistów portalu Korkowo.pl.

 

Na wieść o gigantycznych korkach na autostradach, specjaliście portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić czy kierowcom bardziej opłaca się poruszać bo drogach krajowych, czy też uzbroić w cierpliwość i zaczekać potulnie na swoją kolej przy bramkach.

 

Autostrady źle, krajówki gorzej

 

Aby przedstawić obraz na polskich drogach zbadaliśmy średnie prędkości kierowców na autostradzie A1 prowadzącej do Gdańska oraz autostradzie A2 prowadzącej do Warszawy. Za miasto startowe przyjęliśmy poznań, a prędkości na autostradach porównaliśmy do dróg krajowych- do Gdańska DK91, a do Warszawy DK92.

 

Okazuje się, że mimo korków, po A1 kierowcy poruszają się w stronę Trójmiasta z prędkością 119 km/h, czyli aż o 50 km/h szybciej niż na drodze krajowej 91. Podobna sytuacja ma miejsce na trasie do Warszawy – na A4 średnia prędkość osiąga 116 km/h, natomiast droga krajowa 92 pozwala rozpędzić się jedynie do 67 km/h.

 

Polecamy jednak uzbroić się w cierpliwość i doczekać do swojej kolejki na bramkach na autostradzie lub poczekać z podróżą do weekendu – operator autostrady A1 udostępnił ją dla kierowców zupełnie bezpłatnie w weekendy od piątku 16:00 do północy w niedziele.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach między 21-31 lipca 2014.

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/ 730311112

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. 16-400.pl
  2. podlasie24.pl
  3. motopodprad.pl
  4. 16-400.pl