110604
online
Policja
264
Inspekcja
49
Wypadek
621
Raport - Bez płynności ruchu w Łodzi ‹‹ powrót do listy raportów
[09.06.2015]

W kolejnym badaniu sprawdzającym prędkość na drogach specjaliści z Korkowo.pl wzięli pod lupę Łódź. Potwierdziły się hipotezy, że Łódź, podobnie jak większość polskich miast, z roku na rok korkuje się coraz bardziej. Poniżej przedstawiamy, co się zmieniło i czy łódzkie ulice są dużo wolniejsze, niż w roku ubiegłym.

Prawie wszędzie wolniej

W porównaniu z ubiegłorocznym majem, w samym centrum kierowcy jeżdżą średnio o 2 km/h wolniej. Prędkości nie są zawrotne, bo kierowcy rozpędzają się średnio do ok. 28 km/h. Nieco lepiej sytuacja wygląda na odcinkach dróg oddalonych od śródmieścia do 5 km, choć i tam jeździ się wolniej niż w 2014 roku. Rok temu kierowcy osiągali średnio 38 km/h, w tym roku średnia prędkość spadła o 1 km/h. Bez zmian natomiast jest w promieniu 10 km od centralnej części Łodzi. Zarówno w maju zeszłego roku, jak i w trwającym, kierowcy rozpędzają samochody do średnio 42 km/h. Co dziwne, sytuacja lepiej przedstawiała się w grudniu, gdy średnia prędkość była o 1 km/h większa. Znacznie zwolniły obrzeża Łodzi. W porównaniu
z ubiegłym rokiem prędkości systematycznie spadały, by w maju wynieść zaledwie 48 km/h. Jest to spadek o średnio 3 km/h
w porównaniu z analogicznym czasem minionego roku.

 


 

Z godziny na godzinę... bez zmian

Wolno, ale stabilnie – tak najtrafniej można określić sytuację drogową w Łodzi. Im dalej od centrum, tym średnie prędkości zwiększają się, jednak nawet na obrzeżach nie da się osiągnąć maksymalnej dopuszczonej prędkości w terenie zabudowanym. Wyjątkiem jest godzina 7:00 rano na drogach w promieniu do 15 km od śródmieścia: z pomiarów wynika, że średnia prędkość w maju wynosiła wtedy 51 km/h. Dużo gorzej jest w ścisłym centrum, które jest zakorkowane przez cały dzień, a sytuacja niewiele się zmienia w zależności od godziny. Minimalna zanotowana średnia prędkość dla tego obszaru to 28 km/h, a maksymalna tylko o 2 km/h większa. Chociaż w odległości do 5 km od śródmieścia sytuacja przedstawia się nieco lepiej, to jest jeszcze daleka od ideału przejezdnych dróg. Tam średnie prędkości wahają się od średnio 36 km/h (prawie przez cały dzień) do maksymalnie 39 km/h. Co ciekawe, w godzinach porannego szczytu kierowcy jeżdżą o średnio 2 km/h szybciej, niż w ciągu reszty dnia. W promieniu do 10 km od centralnej części Łodzi można rozpędzić się niewiele ponad 40 km/h, najszybciej o godzinie 7:00 i 18:00 (średnio 44 km/h).

 


 

Łódź należy do jednego z najwolniejszych polskich miast i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała ulec zmianie.
W całym mieście w ciągu dnia prawie nie da się osiągnąć maksymalnej prędkości obowiązującej w obszarze zabudowanym, nie mówiąc o mocniejszym wciśnięciu pedału gazu na drogach do tego przeznaczonych. Spieszący się powinni rozważyć transport miejski, szczególnie jeśli mają w planach przejazd przez bardzo powolne centrum.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Łodzi w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--

Dystrybucja materiałów:

Monika Filipowicz


media@creandi.pl

tel. / 61 624 85 41