121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Białystok bez godzin szczytu? Wolniej tylko w centrum ‹‹ powrót do listy raportów
[29.05.2015]

Samochodów jest na ulicach z roku na rok coraz więcej, co powoduje korki. Miasta, starając się uporać z tym kłopotem remontują drogi, ale wtedy paradoksalnie zakorkowanie miasta jest jeszcze większe. W kolejnym raporcie specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak dzisiaj jeździ się po Białymstoku, w porównaniu z majem ubiegłego roku. Miasto przyspieszyło na obrzeżach, ale zwolniło w centrum.
 
Było dobrze, jest lepiej?
Mimo, że Białystok nie należy do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, to kierowcy poruszający się po centrum mają powody do narzekań. 
W porównaniu z majem ubiegłego roku, kierowcy jeżdżą jeszcze wolniej. Średnia prędkość w śródmieściu wynosiła 39 km/h, w tym roku spadła aż 
o 4 km/h. Jednak sytuacja przedstawia się już dużo lepiej w promieniu 5 km od centrum. Chociaż w ubiegłym roku kierowcy poruszali się nieco szybciej, to ta różnica wynosi tylko 1 km/h. Maj br. oznacza dobrą sytuację na białostockich drogach dla kierowców jeżdżących w większych odległościach od centrum. Do 10 km od śródmieścia samochody jadą średnio 48 hm/h (w maju ubiegłego roku było to o 1 km/h mniej), natomiast do 15 km można się rozpędzić już do 64 km/h (w porównaniu z ubiegłym rokiem również wzrost o 1 km/h).
 
 
Najwolniej w samo południe
Wyniki badań mogą szokować, bo Białystok łamie schematy standardowych godzin szczytu – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl. - Ścisłe centrum jest bowiem najwolniejsze między godziną 10.00 a 16.00. W maju kierowcy osiągają najniższą średnią prędkość wynoszącą 33 km/h
w samo południe w czasie, gdzie w innych miastach ulice się odkorkowują, bo większość osób przebywa 
w szkole lub w pracy.
 
W promieniu 5, 10 i 15 km od śródmieścia prędkości niewiele różnią się w ciągu dnia. Na drogach w pobliżu centrum kierowcy w Białymstoku jeździli najwolniej o 9.00 rano, osiągając 42 km/h. W ciągu dnia prędkość wzrastała do ok. 43-44 km/h. W odległości do 10 km kierowcy rozpędzali się do maksymalnie 50 km/h (o godzinie 18.00). Bardziej imponujące prędkości można rozwinąć do 15 km od ścisłego centrum miasta i w maju br. wynoszą one średnio od 60 do 66 km/h.
 
 
Białostoczanie powinni być zadowoleni. Chociaż po centrum nie można poruszać się zbyt szybko, to w większej odległości od niego ruch jest całkiem płynny i niewiele zmienił się w porównaniu z ubiegłorocznym majem. Z raportu wynika także, że kierowcy w tym mieście nie powinni się raczej przejmować godzinami szczytu, które zdają się u nich... nie występować (przynajmniej nie w standardowych godzinach).
 
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Białymstoku w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane
w różnych promieniach od ścisłego centrum.
--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. poranny.pl
  2. bialystok.gazeta.pl
  3. poranny.pl
  4. dziendobry.bialystok.pl