121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Centrum Opola zwalnia ‹‹ powrót do listy raportów
[11.05.2016]

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali sytuację na opolskich drogach. Tegoroczna wiosna okazała się o wiele wolniejsza niż w ubiegłym roku. Więcej szczegółów w najnowszym raporcie.

Jeździmy wolniej
W badaniu brano pod uwagę średnie prędkości kierowców w zależności od odległości od centrum w kwietniu bieżącego roku. Najnowsze wyniki zestawiono z danymi pochodzącymi z analogicznego okresu w ubiegłym roku. Zmotoryzowani, którzy poruszają się po ścisłym centrum Opola (czyli w promieniu 0-2 km) osiągają prędkości wynoszące ok. 30 km/h. W trakcie poprzedniego badania wartość ta była zdecydowanie wyższa i oscylowała w granicach 35 km/h. W nieco bardziej oddalonych obszarach średnie prędkości utrzymują się na niższym poziomie w porównaniu z poprzednim rokiem. W odległości 2-5 km od centrum prędkościomierze wskazują około 43 km/h, a jeszcze rok temu było to 47 km/h.

Stabilnie przez cały dzień
Specjaliści z Korkowo.pl sprawdzili również, jak wyglądała sytuacja na opolskich drogach w kwietniu w zależności od pory dnia i odległości od śródmieścia. Między godz. 7.00 a 10.00 w centrum Opola (w promieniu 2 km) średnia prędkość wynosiła ok. 30 km/h. Najszybciej można było tu przejechać o godzinie 6.00 (33 km/h) i 18.00 (32 km/h). Dużo lepiej sytuacja przedstawiała się w promieniu do 5 km od śródmieścia. Kierowcy rozpędzali się tu średnio nawet do 45 km/h (o godzinie 14.00). W tym rejonie nie widać wyraźnych porannych i popołudniowych godzin szczytu, w których prędkość zazwyczaj spada zdecydowanie poniżej średniej. Oznacza to, że w Opolu kierowcy mogą przez cały dzień poruszać się po mieście w podobnym tempie.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po Opolu w dniach 1-30 kwietnia 2016 roku w godzinach 6.00-18.00. Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych odległościach od centrum.
--
Dystrybucja materiałów:
Małgorzata Thiede
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. qbusiness.pl
  2. opole.wyborcza.pl
  3. elubin.pl