121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Co z prędkościami na szczecińskich drogach? ‹‹ powrót do listy raportów
[23.06.2015]

Kierowcy w Szczecinie mieli w ciągu ostatniego roku wiele powodów do narzekań. Remonty i zamknięcie ważnych ulic spowodowały większe niż zazwyczaj korki. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak wygląda sytuacja na szczecińskich drogach w porównaniu z zimą i wiosną ubiegłego roku. Wnioski? Ścisłe centrum bez większych zmian, za to dużo wolniej w większej odległości od śródmieścia.

(Po)wolny Szczecin
Największa zmiana w średnich prędkościach w porównaniu zeszłego miesiąca z majem 2014r. zauważalna jest w odległości do 10 km od centrum miasta. W ciągu roku kierowcy jeżdżąc po tym obszarze musieli zwolnić do 41 km/h. Nawet w grudniu jeździło się tam szybciej, niż w zeszłym miesiącu (o 2 km/h). Na obrzeżach miasta sytuacja wygląda lepiej. Chociaż w maju 2014 roku średnia prędkość w odległości do 15 km od centrum wynosiła 60 km/h i do grudnia spadła o 2 km/h, to w zeszłym miesiącu znów wzrosła i wynosiła 59 km/h. A jak jest w centrum?
W śródmieściu, czyli w promieniu do 2 km, średnie prędkości zmieniają się minimalnie
i wahają o ok. 1 km/h. Obecnie po tym obszarze Szczecina kierowcy jeżdżą średnio 32 km/h,
a w promieniu do 5 km od centrum już 37 km/h (tyle samo, co w grudniu ubiegłego roku). Na tych odcinkach dróg sporo szybciej można było przemieszczać się rok temu w maju i to aż o 4 km/h (średnia prędkość wynosiła wtedy 41 km/h).

- W Szczecinie widać wyraźny spadek prędkości – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl – Dotychczas w żadnym badanym mieście w porównaniu z ubiegłym rokiem spadek na żadnym obszarze nie wynosił aż 7 km/h, jak to miało miejsce w sytuacji Szczecina. Najprawdopodobniej jest to skutek zamknięcia ważnych dla ruchu tras, co niestety odczuwają kierowcy - dodaje.

Z godziny na godzinę
Specjaliści z Korkowo.pl postanowili także sprawdzić, ja wyglądała sytuacja na szczecińskich drogach w ubiegłym miesiącu. W tym celu zbadane zostały średnie prędkości, jakie kierowcy osiągali w ciągu dnia w różnych odległościach od centrum. Najlepiej sytuacja drogowa wygląda na obrzeżach miasta. W ciągu dnia ruch tam jest płynny niezależnie od godziny i waha się średnio między 58 a 62 km/h (najszybciej jest o godzinie 7 rano). W mniejszej odległości od śródmieścia (do 10 km), widać już duży spadek prędkości. Najwolniej jest w godzinach popołudniowego szczytu, o 16.00 kierowcy jeździli średnio 38 km/h. To mało, biorąc pod uwagę znaczną odległość od ścisłego centrum. Podobne prędkości serwis Korkowo.pl zanotował w promieniu do 5 km od centrum. Tam najwolniej było o godzinie 15.00 – zaledwie 34 km/h, a najszybciej po godzinie 18.00 – wtedy samochód można było rozpędzić średnio do 40 km/h. W ścisłym centrum jest wolno, ale stabilnie w ciągu całego dnia. Średnie prędkości wahają się między 30 a 34 km/h.Chociaż w śródmieściu jeździ się dosyć wolno, to spadek w stosunku do innych miesięcy jest nieodczuwalny dla kierowców. Dużo bardziej mogą oni odczuć spowolnienie w odległości do 10 km od centrum, gdzie średnia prędkość w porównaniu z poprzednim rokiem drastycznie spadła. Powodów do optymizmu należy szukać na obrzeżach Szczecina – tam jeździ się bezproblemowo, osiągając prędkość znacznie powyżej 50 km/h.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Szczecinie w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41