115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - Czy Tunel pod Martwą Wisłą polepszył warunki drogowe? ‹‹ powrót do listy raportów
[25.07.2016]

Długo oczekiwane otwarcie odbyło się w niedzielę 24 kwietnia. Ta data na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gdańska, bo to wtedy udostępniono tunel pod Martwą Wisłą dla samochodów. Miało to znacznie ułatwić poruszanie się po mieście. Czy cel został osiągnięty? Specjaliści z Korkowo.pl postanowili to sprawdzić.

W dwa dni po otwarciu tunelu korzystało z niego ok. 1,5 tysiąca pojazdów na godzinę. Czy to usprawniło ruch w Gdańsku? Serwis Korkowo.pl zbadał średnią prędkość, z jaką poruszali się kierowcy po Drodze Krajowej nr 89 i Drodze Krajowej nr 91 zaraz przed otwarciem tunelu i tuż po jego udostępnieniu dla ruchu samochodowego, a także między 11 i 18 lipca. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania.Źródło: OpenStreetMap

Wyraźna poprawa

Na Drodze Krajowej nr 89, kilka dni przed otwarciem tunelu, kierowcy poruszali się ze średnią prędkością 56 km/h w ciągu dnia. Jednak kolejne dni po jego udostępnieniu dla zmotoryzowanych dało się odczuć poprawę warunków jazdy. Od 25 do 29 kwietnia średnia prędkość w ciągu dnia wzrosła aż o 9 km/h. W lipcu, w badanym okresie, było nieco wolniej – samochody jeździły średnio 62 km/h. Ten wynik jednak może być zaniżony przez lipcowe ulewne deszcze, które skutecznie sparaliżowały ruch w całym Gdańsku.

Po otwarciu tunelu ruch został upłynniony również na Drodze Krajowej nr 91, która prowadzi bezpośrednio do Tunelu pod Martwą Wisłą. Ze średnio 39 km/h przed otwarciem prędkość wzrosła do 43 km/h. W lipcu, najprawdopodobniej z powodu złych warunków atmosferycznych, kierowcy zwolnili do ok. 40 km/h.Wyniki  badania przeprowadzonego przez Korkowo.pl wyraźnie pokazują, że inwestycja w Tunel pod Martwą Wisłą przyniosła zamierzone rezultaty i pozytywnie wpłynęła na płynność ruchu w mieście, szczególnie na analizowanych odcinkach dróg. Jest to sygnał zachęcający do tego, by inne miasta także prowadziły projekty zmierzające do poprawy sytuacji na drogach.  Samochodów jest na naszych drogach coraz więcej i tylko odważne przedsięwzięcia mogą sprawić, że miasta nie będą się coraz bardziej korkować.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w terminach: 18-24.04, 25-29.04 oraz  11-18.07.2016 r. Prędkości były mierzone między godziną 7.00 i 18:00.
--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 731 073 821

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. rynekinfrastruktury.pl