121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Dwie strefy prędkości w Gdańsku ‹‹ powrót do listy raportów
[29.06.2015]

Pomimo, że Gdańsk jest  jednym z największych polskich miast, nie musi to oznaczać, że zmaga się z korkami. Specjaliści z Korkowo.pl w kolejnym badaniu wzięli pod lupę średnie prędkości, jakie rozwijają gdańscy kierowcy. Wyniki są zadziwiające, bo mimo badanych 4 stref, w mieście można wyróżnić tylko... dwie!

Dwie strefy

W badaniu zostały porównane średnie prędkości z ubiegłego miesiąca oraz z grudnia i maja 2014 roku. W większości badanych miast da się zauważyć znaczny spadek średnich prędkości w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak w Gdańsku ten spadek jest nieodczuwalny. W tegorocznym maju kierowcy w ścisłym centrum, czyli w promieniu 2 km, jeździli ok. 37 km/h, tyle samo co w analogicznym czasie ubiegłego roku. Co prawda
w grudniu średnia prędkość wynosiła o 1k/h więcej, jednak ta różnica jest niewielka. Podobnie w większej, 5 kilometrowej, odległości od ścisłego centrum: średnia prędkość przejazdu przez ten obszar to 38 km/h (w ubiegłym roku 39 km/h). Porównywalne szybkości przejazdu sprawiają, że biorąc pod uwagę to kryterium, nie można rozdzielić śródmieścia na dwa różne obszary, bo w obu z nich kierowcy jeżdżą z prawie taką samą średnią prędkością. Rejony bardziej oddalone od centrum, czyli do 10 i 15 km, także niewiele różnią się między sobą, jeśli chodzi o średnie prędkości na drogach. W obu zauważono niewielki spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym. W bliższym promieniu od śródmieścia średnia prędkość spadła o 2 km/h (obecnie wynosi ok. 49 km/h), natomiast w odległości do 15 km od centrum zmalała z 51 km/h (maj 2014) do 48 km/h (maj 2015), więc jest to największy odnotowany spadek.
Godzinowo w maju
Specjaliści z Korkowo.pl zbadali także sytuację na drodze w maju 2015 w ciągu dnia. Wyniki potwierdziły hipotezę o zaledwie dwóch obszarach prędkości w Gdańsku: bliżej centrum (do 5 km) i dalej (do 15 km). Najwolniej było w samym śródmieściu (w promieniu do 2 km) w godzinach popołudniowego szczytu, gdzie kierowcy jechali ze średnią prędkością 33-34 km/h. W pozostałych godzinach w ciągu dnia samochody rozwijały podobne prędkości na wszystkich drogach w promieniu 5 km od centrum i nie przekraczali średnio 40 km/h. Zarówno 10, jak i 15km od centrum Gdańska prędkości także są porównywalne: minimalnie było to 46 km/h, a maksymalnie 51 km/h.- Gdańskie prędkości rzeczywiście zaskoczyły badających – mówi Agnieszka Kaźmierczak
z Korkowo.pl – W żadnym innym mieście taka sytuacja nie miała do tej pory miejsca. Zazwyczaj im dalej od centrum (badane są zawsze odległości do 2, 5, 10 i 15 km), tym prędkość na drogach wzrasta, natomiast w stolicy województwa pomorskiego wyróżniliśmy dwie, zamiast czterech stref prędkości.

Z badania wynika, że w Gdańsku jeździ się płynnie przez cały dzień i chociaż zauważono spadek średnich prędkości, to (poza obrzeżami miasta) było on minimalny i raczej nieodczuwalny dla kierujących.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Gdańsku w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41