13512
online
Policja
28
Inspekcja
3
Wypadek
56
Raport - Ferie na nartach? Sprawdź jak długo pojedziesz w góry! ‹‹ powrót do listy raportów
[09.02.2015]

Zima w końcu zawitała na polskich drogach. Śnieżna aura zbiegła się z samym środkiem ferii. Specjaliści portalu Korkowo.pl w swoim najnowszym badaniu postanowili sprawdzić, jak wyglądają dojazdy do czterech najpopularniejszych miejscowości turystycznych w polskich górach: Szczawnicy, Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Wisły.

 

Trasy te (szczególnie legendarna Zakopianka) słyną z ogromnych korków i długiego oczekiwania w wężyku samochodów. Czy w tym roku coś się zmieniło? W badaniu pod lupę wzięto cztery trasy: DW696 Zabrzeż – Szczawnica, DK47 Nowy Targ – Zakopane, DK49 Nowy Targ – Bukowina Tatrzańska oraz DW942 Bielsko-Biała – Wisła.

 

Zakopianka wciąż najwolniejsza

Z badania wynika, że niezmiennie najwolniejszą trasą jest Zakopianka. W trakcie całego dania (badanie obejmowało godziny od 8 do 21) średnia prędkość na odcinku Nowy Targ – Zakopane wynosi niecałe 45 km/h. Niewiele szybciej poruszają się kierowcy, którzy zdecydowali się spędzić zimowe wakacje w Bukowinie Tatrzańskiej – oni pojadą niecałe 48 km/h. Lepiej sytuacja wygląda na trasach do Wisły i Szczawnicy, gdzie średnie prędkości wynoszą około 53 km/h.

 

Średnie prędkości na dojazdach do wybranych górskich miejscowości w lutym 2015r. (godziny 8 do 21)

 

Źródło: Korkowo.pl                                       

Godziny szczytu nie tylko w miastach

Okazuje się, że zjawisko godzin szczytu obecne jest również na trasach turystycznych, a nie tylko w miastach. W ciągu dnia najwolniej pojedzie się w okolicy 15 – 16, a najszybciej przed 19.

Wyjątek stanowi dojazd do Wisły - na tej trasie najwolniej poruszają się kierowcy między godziną 12 a 13, kiedy prędkość wynosi 49 km/h.

 

 

Godziny szczytu na dojazdach do górskich miejscowości

 

Źródło: Korkowo.pl                                                      

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w lutym 2015 roku.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-116

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. radiobiper.info