50348
online
Policja
128
Inspekcja
31
Wypadek
311
Raport - Gdańskie drogi na EURO ‹‹ powrót do listy raportów
[13.03.2012]

 

Piłkarskie Mistrzostwa Europy zawitają do Gdańska już za 3 miesiące. Czy miasto przygotowało się pod względem komunikacji i infrastruktury? Remonty i inwestycje drogowe w związku z organizacją Euro miały poprawić sytuację kierowców na ulicach Gdańska. Czy zatem w mieście jeździ się lepiej?

Jak wynika z najnowszego raportu wykonanego przez serwis Korkowo.pl, sytuacja w Gdańsku nieznacznie się poprawiła. Prędkość osiągana w ścisłym centrum w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00-18:00) oscyluje w granicach 23-25 km/h. Choć nie jest to najlepszy wynik, w mieście jeździ się szybciej niż trzy miesiące temu.

Z podobną średnią prędkością jak jesienią poruszają się kierowcy w odległości 2-5 km od centrum. W godzinach komunikacyjnego szczytu wynosi ona 27 km/h. Nadal tradycyjnie korki tworzą się w południowych dzielnicach Gdańska. Najtrudniej jeździ się po Wrzeszczu, Oliwie i na Morenie. Zakorkowana jest ul. św. Wojciecha, Świętokrzyska, Łódzka, Warszawska, Kartuska i ul. Słowackiego. Im dalej od centrum tym średnia prędkość wzrasta, a korki maleją. Szansę na szybszą jazdę mają kierowcy dopiero na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 5-10 km, jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnią prędkością oscylującą w granicach 36-44 km/h. Czasu jest coraz mniej, a już teraz wiadomo, że nie wszystkie zaplanowane drogowe inwestycje będą gotowe na Euro. Kierowcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Gdańska w godzinach od 06:00 do 21:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W pozostałych odległościach (2-5 km, 5-10 km, 10-15 km) od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.