110604
online
Policja
264
Inspekcja
49
Wypadek
621
Raport - Jak się jeździ w Opolu? ‹‹ powrót do listy raportów
[21.07.2015]

Opole, chociaż jest stolicą województwa, nie należy do największych polskich miast. Czy zatem zmaga się z podobnymi korkami, jak większe aglomeracje? Specjaliści z korkowo.pl postanowili to sprawdzić. Z badań wynika jednoznacznie, że co prawda w tym roku opolscy kierowcy mogą jechać szybciej, jednak to zimą ubiegłego roku ruch był najbardziej płynny.

Najszybciej zimą

W badaniu wzięto pod uwagę średnie prędkości osiągane w maju 2014 i 2015 roku oraz ubiegłorocznym grudniu w różnych odległościach od centrum. Porównując wiosenne miesiące można zauważyć, że w tym roku na wszystkich odległościach od śródmieścia jeździ się szybciej. Średnia prędkość w tegorocznym maju w sercu miasta wynosiła średnio 33 km/h, a rok wcześniej było to o 2 km/h mniej. Natomiast w grudniu kierowcy jeździli po centrum ze średnią prędkością 34 km/h. Podobną tendencję zauważono badając prędkości w większym promieniu od śródmieścia. Najszybszy był grudzień (średnia prędkość na drogach wynosiła 47 km/h), w ubiegłorocznym maju samochody można było rozpędzić do średnio 45 km/h, natomiast tegoroczna wiosna to wyniki prędkości oscylujące wokół średnio 46 km/h. Dużo szybciej można jeździć w odległości do 10 km od centrum: w maju br. średnio 57 km/h (w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to wzrost o 2 km/h), a w grudniu 2014 roku średnio 59 km/h.- Zazwyczaj średnie prędkości osiągane zimą są niższe niż te wiosenne – mówi Agnieszka Kaźmierczak z korkowo.pl. - Wpływ na wyniki badania w Opolu mogły mieć remonty, które boleśnie dotknęły kierowców wiosną ubiegłego roku. Możliwe, że właśnie z tego wynika sinusoida prędkości, a z jej analizy nie wyłonił się powolny spadek, jaki odnotowaliśmy w większości pozostałych badanych miast – dodaje.

Jazda w ciągu dnia
Ubiegłoroczna wiosna nie była łatwa dla opolan, szczególnie tych poruszających się samochodami. Serwis korkowo.pl zbadał więc, jak jeździło się w ciągu dnia w tegorocznym maju. Wyniki nie są zaskakujące: im dalej od centrum, tym średnie prędkości są większe. W śródmieściu najszybciej można jechać o 7.00 rano: średnio 37 km/h, ale już o 7 km/h mniej w najwolniejszej godzinie dnia, czyli o 15.00. Zwiększając nieco odległość od centrum (do 5 km) można było mocniej nadepnąć na pedał gazu i rozpędzić się do średnio 49 km/h o godzinie 17:00. W promieniu do 10 km od śródmieścia prędkości były bardzo korzystne. Najwolniejszą godziną okazała się 7.00 rano (samochody poruszały się wtedy ok. 56 km/h), a w ciągu całego dnia kierowcy jechali ze średnią prędkością 57-59 km/h.Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Opolu w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. opole.gazeta.pl
  2. nto.pl