28515
online
Policja
172
Inspekcja
18
Wypadek
172
Raport - Jedziesz na wakacje? Między 14 a 18 zwolnij ‹‹ powrót do listy raportów
[25.07.2014]

Niby urlop nie zając, ale jednak im szybciej będziesz wylegiwał się na plaży tym lepiej. Czasem jednak lepiej zwolnić, niż... nie dojechać na wakacje. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Z policyjnych raportów wynika, ze najwięcej wypadków drogowych występuje w okresie urlopowym, w szczególności w lipcu i sierpniu. Do większości z nich dochodzi na terenie zabudowanym, gdy na drodze występują dobre warunki atmosferyczne. Za jedną z przyczyn tych wypadków podaje się niedostosowanie prędkości do warunków, zarzucając jednocześnie kierowcom, że przyspieszają wraz z nastaniem lata. Jest to o tyle niebezpieczne, że w okresie urlopowym na drogach panuje wzmożony ruch niesprzyjający szybkiej jeździe. Specjaliści z portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak zmieniła się prędkość w największych Polskich miastach w sezonie wakacyjnym. W tym celu porównane zostały dane z marca i lipca 2014 roku dotyczące prędkości z jaką kierowcy poruszają się na drogach w największych polskich miastach.

 

Czy miasta przyspieszają?

Policyjne raporty jako jedno z uzasadnień takiego stanu rzeczy podają zwiększenie prędkości, z którą poruszają się kierowcy w czasie wakacji. Sopecjaliści z portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić średnie prędkości w dziewięciu największych polskich miastach w godzinach 14 -18. Według policyjnych danych to właśnie w tych godzinach dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów portalu Korkowo.pl pokazują, że nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. W lipcu, w porównaniu do marca, prędkość wzrosła jedynie w czterech polskich miastach – w Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Zanotowane wzrosty nie przekroczyły jednak wartości 3 km/h. W lipcu poznańscy kierowcy poruszali się z prędkością 43 km/h, w Łodzi 42 km/h, w Szczecienie 45 km/h, a w Warszawie 40 km/h. Dla porównania w marcu bieżącego prędkości wynosiły kolejno: 41 km/h, 39 km/h, 43 km/h i 38 km/h. We Wrocławiu, Krakowie i Białymstoku prędkości nie uległy zmianie, natomiast Gdańsk i Rzeszów nieznacznie zwolniły.

 

Co zrobić by dojechać bezpiecznie

By dojechać na wakacje cało i zdrowo warto pamiętać by przestrzegać ograniczeń prędkości. Pamiętajmy też, by nie dać się zwieść ładnej pogodzie – to właśnie w czasie nienagannych warunków pogodowych miejsce ma najwięcej wypadków. Uważać należy również w terenie zabudowanym, szczególnie, że według policyjnych raportów, bardzo dużo wypadków ma miejsce z udziałem pieszych. Mimo dobrych warunków pogodowych, w wakacje jesteśmy bardziej rozkojarzeni a na drogach jeździ więcej aut. Mimo tego, w naszych miastach prędkość nie przyspiesza warto zachować czujność wyjeżdżając na wakacje. 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. inwestycje.pl
  2. podlasie24.pl