121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Jesień na warszawskich drogach ‹‹ powrót do listy raportów
[23.12.2015]

Warszawa należy do grupy najwolniejszych miast w Polsce i z roku na rok korkuje się coraz bardziej. Tym razem specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili średnie prędkości osiągane przez kierowców ze stolicy w listopadzie 2015 roku. Dane zostały zestawione z wynikami prędkości z tego samego okresu w ubiegłym roku. Odnotowane różnice nie są dla kierowców odczuwalne na co dzień, ale nie brakuje pozytywnych zmian.

Stabilnie w centrum
Średnie prędkości na warszawskich drogach w listopadzie utrzymywały się na podobnym  poziomie, co w analogicznym okresie rok temu. Kierowcy prawie nie odczuli zmian prędkości w odległości 2 km od centrum, gdzie średnia prędkość spadła z 32 km/h do 30 km/h. W promieniu 5 km od centrum miasta prędkości wyniosły średnio 39 km/h i jest to wynik identyczny jak przed rokiem. Nieco gorzej wygląda sytuacja w odległości 15km od środka miasta. Tutaj kierowcy jeździli ze średnią prędkością równą 42 km/h. Jednak jeszcze w ubiegłym roku wartość ta wynosiła 45 km/h. Pozytywne zmiany są widoczne w promieniu do 10 km od centralnych punktów na drogowej mapie Warszawy. Na tym obszarze średnia prędkość wzrosła z 37 km/h do 41 km/h.Trudne powroty
Badanie serwisu Korkowo.pl obejmowało również analizę średnich prędkości w listopadzie 2015 roku w różnych odległościach od centrum, w zależności od godziny. Z przeprowadzonej analizy wynika, że przez cały dzień w rejonie 2 km od głównych części miasta kierowcy jeździli nawet 35 km/h, ale tylko w godzinach porannych. Przez zwiększą część dnia średnia ta wynosi nieco ponad 30 km/h. Wraz z rosnącą odległością od śródmieścia zwiększa się też prędkość kierowców – w promieniu 5 km od centrum było to średnio 41 km/h, a w odstępie 10 km od środka - 43 km/h. Dalej od centrum Warszawy (do 15 km) tempo podróży również rosło, ale średnia prędkość nie przekraczała nawet 44 km/h. We wszystkich rejonach najgorzej jest w okresie popołudniowego szczytu (między godz. 15.00 i 16.00). Różnice w średnich prędkościach w poszczególnych godzinach w ciągu dnia wynosiły nawet 8 km/h.Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Warszawie w listopadzie 2014 i 2015 roku oraz w wybranych godzinach (7.00-18.00) w listopadzie 2015 roku. Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

Dystrybucja materiałów:
Małgorzata Thiede
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41