115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - Katowickim tempem przez miasto ‹‹ powrót do listy raportów
[13.08.2015]

W kolejnym badaniu serwis Korkowo.pl postanowił sprawdzić, jak wygląda sytuacja na katowickich drogach. Chociaż w ciągu minionego roku na kierowców w Katowicach czekało wiele utrudnień spowodowanych remontami i zmianami ruchu, to wyniki prędkości i tak nie są najgorsze. Jednak co zaskakuje, średnie prędkości mierzone w różnych odległościach od centrum niewiele się od siebie różnią.

Wolno, ale stabilnie

W badaniu zostały wzięte pod uwagę średnie prędkości osiągane w promieniu 2, 5, 10 i 15 km od śródmieścia. W maju br. najwolniej jeździło się w ścisłym centrum o godzinie 15.00, gdzie średnia prędkość wynosiła 29 km/h. Do średnio 34 km/h kierowcy mogli rozpędzić się po 18.00, a w ciągu całego dnia prędkość w sercu miasta wahała się w okolicach średnio 31 km/h. W oddaleniu do 5 km od centrum podczas popołudniowego szczytu samochody poruszały się ze średnią prędkością 35 km/h, natomiast późnym popołudniem przyspieszały już do średnio 40 km/h. Tylko o 1 km/h więcej wynosiła średnia prędkość w oddaleniu do 10 km od śródmieścia. Chociaż tutaj kierowcy jeździli najszybciej także ok. 18.00 (średnio 40 km/h), to w ciągu całego dnia poruszali się dosyć płynnie (średnio 37-38 km/h). Na obrzeżach miasta (do 15 km) osiągane prędkości wcale nie okazały się większe. Chociaż zwiększała się odległość od śródmieścia, kierowcy nie jeździli szybciej. Średnia prędkość  była porównywalna z tą na drogach do 10 km od śródmieścia i w ciągu całego dnia w maju wyniosła 38 km/h - Niskie wyniki średnich prędkości w Katowicach mogą wiązać się z remontem śródmieścia i całkowitym zamknięciem ruchu kołowego w maju br. na ulicy Brackiej – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl. - Część dróg została tymczasowo wyłączona z ruchu i chociaż pojawiły się objazdy dla ruchu tranzytowego i wewnątrzmiejskiego, to zawsze remonty powodują utrudnienia i spowolnienie średnich prędkości – dodaje.

Porównanie z rokiem ubiegłym
Chociaż średnie prędkości na katowickich drogach nie należą do najwyższych w kraju, to sytuacja nieznacznie poprawiła się od grudnia ubiegłego roku. Prawie we wszystkich odległościach od centrum miasta samochody przyspieszyły w ciągu dnia o średnio 1 km/h. Wyjątkiem są obrzeża Katowic (do 15 km od centrum), gdzie średnia prędkość od grudnia do maja br. roku spadła o 2 km/h. Jednak biorąc pod uwagę średnie prędkości osiągane w Katowicach w maju ubiegłego roku, widać nieznaczny spadek. W ścisłym centrum prędkość zmniejszyła się o średnio 1 km/h, ale już na obrzeżach miasta kierowcy w maju  br. jeździli o średnio 3 km/h wolniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Bez zmian natomiast pozostają średnie prędkości w odległości do 5 i 10 km od centrum miasta.Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Katowicach w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. wiadomosci.onet.pl
  2. portalsamorzadowy.pl
  3. jazdaprawna.pl