106423
online
Policja
278
Inspekcja
47
Wypadek
595
Raport - Kieleckie drogi coraz szybsze ‹‹ powrót do listy raportów
[17.07.2015]

Miasta zwalniają – taki ogólny wniosek można wysnuć z większości najnowszych badań serwisu Korkowo.pl. Jednak są miasta, które można nazwać „wyjątkami potwierdzającymi regułę”. Jednym z nich są Kielce, gdzie samochody osiągają nieco większe średnie prędkości niż w ubiegłym roku.

W badaniu wzięto pod uwagę średnie prędkości osiągane przez samochody za dnia w maju i grudniu 2014 roku oraz w tegorocznym maju. Wyniki wykazały, że paradoksalnie najlepszym miesiącem, jeśli chodzi o osiągane prędkości, był grudzień. W okolicach centrum prędkość wynosiła wtedy średnio 36 km/h, a pięć miesięcy później spadła do 34 km/h (chociaż to i tak wynik o 1 km/h lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). W nieco większym promieniu od śródmieścia (do 5 km), średnia prędkość w przeciągu roku wzrosła z 39 km/h to 41 km/h (w grudniu było to średnio 42 km/h). Bez większych zmian, jeśli chodzi o wiosnę, nie zanotowano w odległości do 10 km od centrum. W maju (zarówno 2014, jak i 2015) kierowcy rozpędzali się do średnio 55 km/h, chociaż w grudniu jechali o ok. 2 km/h szybciej.- Zazwyczaj spadek średniej prędkości w miastach wynika z wciąż rosnącej liczby samochodów poruszających się po drogach, z którymi miasta nie nadążają sobie radzić – mówi Agnieszka Kaźmierczak z portalu Korkowo.pl. - Na to nakładają się remonty, poszerzanie lub dobudowywanie dróg, a to na czas prac wiąże się z kolejnymi utrudnieniami i w efekcie spadkiem płynności ruchu w miastach – dodaje.

Ze strony internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach wynika, że kieleccy kierowcy nie powinni póki co martwić się remontami i zmianami w ruchu. Chociaż i w tym mieście występują utrudnienia związane z modernizacją ulic, to wyniki badania pokazują, że nie wpływają na zmniejszenie średnich prędkości w całym mieście.

Jak jeździli w maju
W badaniu zostały także wzięte pod uwagę prędkości, jakie kierowcy rozwijali w maju w ciągu dnia (łącznie z weekendami). Wyniki pokazały, że w samym centrum najwolniej jeździ się w godzinach popołudniowego szczytu, między 15:00 a 17:00 (średnio 32 km/h), a najszybciej na drogach w tym obszarze ok. godziny 9:00 (37 km/h). 39 km/h to  najniższa średnia prędkość w odległości do 5 km od centrum, osiągana ok. godziny 15:00. W tym samym obszarze najszybciej kierowcy mogli jechać o godzinie 7:00 rano (średnio 43 km/h), a średnie prędkości w ciągu dnia wahały się między 40 a 42 km/h. Znacznie szybciej można przejechać drogami oddalonymi o 10 km od serca miasta. Średnie prędkości tam rozwijane w ciągu dnia znacznie przekraczają 50 km/h i wynoszą od 53 km/h o 16:00, do średnio 57 km/h (8:00 i 13:00).Średnie prędkości w Kielcach nie zachwycają, a ich spadek od grudnia do maja bieżącego roku może wydawać się niepokojący. Jednak biorąc pod uwagę wyniki z maja ubiegłego roku, kieleccy kierowcy nieznacznie przyspieszyli, a to dobra wiadomość.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Kielcach w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41