13873
online
Policja
35
Inspekcja
3
Wypadek
84
Raport - Korki w Łodzi ‹‹ powrót do listy raportów
[22.02.2012]

 

Mieszkańcy Łodzi przez stanie w codziennych korkach tracą zarówno czas, jak i pieniądze. Gdyby ruch w centrum miasta był płynny, można by wiele zaoszczędzić. Po najważniejszych ulicach w Łodzi w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 29 km/h. W popołudniowym szczycie średnia prędkość wzrasta do 31 km/h.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Łodzi. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Najszybciej poruszają się kierowcy na ul. Wojska Polskiego. Między godz. 06:00 a 09:00 średnia prędkość wynosi 32 km/h. Po południu sytuacja wygląda nieco lepiej, bo między 16:00 a 18:00 prędkość ta wzrasta do 34 km/h.

W porannym szczycie na ul. Północnej średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, to 30 km/h. Podobna sytuacja ma mieście na ul. Limanowskiego - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi 31 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą ze średnią prędkością - 33 km/h. Nie tylko podróżującym ul. Limanowskiego dojazd do pracy i z pracy sprawia problemy. W popołudniowym szczycie kierowcy na ul. Zachodniej pojadą ze średnią prędkością nie wyższą niż 23 km/h, a w popołudniowym nie wyższą niż 26 km/h.

Statystyczny łódzki kierowca w ciągu 252 dni roboczych w godzinach szczytu spędzi na ul. Północnej ponad 59 godzin. Z kolei na ul. Zachodniej 84 godziny. Jeszcze więcej, bo 92 godziny spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą ul. Wojska Polskiego (jest to najdłuższa ulica spośród badanych). Natomiast ul. Limanowskiego wykrada w ciągu roku 105 godzin.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Łodzi w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Łodzi (ul. Zachodnia, ul. Północna, ul. Limanowskiego i ul. Wojska Polskiego).