13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Raport - Korki w Szczecinie ‹‹ powrót do listy raportów
[14.02.2012]

Kierowcy w Szczecinie spędzają w korkach 393 godzin, czyli 16 dni w roku. Tyle czasu zajmuje im przejazd największymi ulicami do centrum miasta w godzinach szczytu. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, gdzie jeździ się najwolniej.
 

Po najważniejszych ulicach w Szczecinie w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 27 km/h. Identyczna prędkość utrzymuje się w popołudniowym szczycie. Dla wielu mieszkańców przejazd przez centrum miasta w drodze do pracy jest nieunikniony i wielu ulic, gdzie natężeniu ruchu jest najwyższe, nie da się po prostu ominąć.
 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Szczecina. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Największa prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, jest na al. Wojska Polskiego. Między godz. 06:00 a 09:00 wynosi ona 32 km/h. Po południu sytuacja wygląda nieco lepiej, bo między 16:00 a 18:00 średnia prędkość wynosi 33km/h.

 

Nie tylko podróżującym al. Wojska Polskiego dojazd do pracy sprawia problemy. Dla porównania, w porannym szczycie na ul. 26 Kwietnia i al. Piastów średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, oscyluje w granicach 26-29 km/h. Dużo gorsza sytuacja jest na ul. Jagiellońskiej - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi zaledwie 23 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą nawet z prędkością 21 km/h.

Statystyczny kierowca w Szczecinie podczas dojazdu i powrotu z pracy w godzinach szczytu komunikacyjnego w ciągu 252 dni roboczych spędzi na al. Piastów ponad 67 godzin, a na ul. Jagiellońskiej 75 godzin. Jeszcze więcej, bo aż 117 godzin spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą ul. 26 Kwietnia. Natomiast al. Wojska Polskiego wykrada w ciągu roku aż 134 godzin (zaznaczyć jednak trzeba, że jest to najdłuższa ulica spośród badanych).

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Szczecina w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Szczecina (ul. Jagiellońska, al. Piastów, al. Wojska Polskiego i ul. 26 Kwietnia).