121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Kwiecień-plecień, również w prędkościach ‹‹ powrót do listy raportów
[21.04.2015]

Kwiecień-plecień, również w prędkościach
 
Stolica Wielkopolski słynie z jednych z najbardziej zakorkowanych ulic w Polsce. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak wyglądała średnia poznańska prędkość w śródmieściu podczas trwania porannych godzin szczytu. Wyniki zaskakują, bo prędkość okazała się zmienna jak pogoda w kwietniu.
 
Raz szybciej, raz wolniej
Od początku kwietnia samochody w centrum Poznania w godzinach porannego szczytu poruszały się w dosyć ślimaczym tempie. Z badań specjalistów serwisu Korkowo.pl wynika, że w pierwszym tygodniu kwietnia w odległości do 5 km. od ścisłego centrum, kierowcy jechali ze średnią prędkością 40 km/h. W drugim tygodniu prędkość wzrosła i można było przyspieszyć do średnio 42 km/h. Jednak od poniedziałku (13.04) przejazd przez śródmieście Poznania w godzinach szczytu znowu się wydłużył. Średnia prędkość zmalała do 39 km/h. Centrum okazało się najbardziej zakorkowane o godzinie 7 rano, gdy większość osób spieszy się do pracy. Jadąc rano przez centrum ze średnią prędkością 36 km/h, z dużym prawdopodobieństwem można się spóźnić.
 
 
 
Z czego wynikają takie wahania prędkości?
 
Na przykładzie załączonej tabeli widać, że różnica między porannymi średnimi prędkościami
w centrum Poznania w różnych tygodniach różni się nawet o kilka km/h. Czym to jest spowodowane? Tegoroczny kwiecień jest dość specyficznym miesiącem - tłumaczy Agnieszka Kaźmierczak z portalu Korkowo.pl. Jeszcze w marcu i na początku kwietnia ludzie wyjeżdżali na Święta Wielkanocne, z których wracali często dopiero w połowie kolejnego tygodnia. Dlatego właśnie z drugim tygodniu kwietnia przez centrum Poznania w godzinach porannego szczytu można było przejechać szybciej. Trzeba też pamiętać, że pierwszy tydzień kwietnia trwał tylko 4 dni. Ubiegły tydzień z kolei to czas, gdy emocje po Świętach już opadły, wszyscy wrócili do pracy, dzieci do szkół, a centrum na powrót stało się zakorkowane – dodaje.
 
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w kwietniu 2015 roku.
--
 
 
Dystrybucja materiałów:
 
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41
Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. forumtransportu.pl
  2. jazdaprawna.pl