115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - Majowe prędkości na drogach - sprawdź najnowsze dane! ‹‹ powrót do listy raportów
[07.05.2015]

Czy maj okaże się drogowym rajem dla kierowców? Majówka już się zakończyła, wszyscy wrócili z urlopów, a specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak wygląda sytuacja na drogach polskich miast. Które okazały się najwolniejsze?
 
Jeśli kierowcy zaplanowali wyjazd z miasta na poranek 1. lub 2. maja, najtrudniej wyjeżdżało się 
z Wrocławia i Łodzi. Miasta te okazały się dużo bardziej zakorkowane w promieniu 5 km od centrum, niż przodujące w rankingach najwolniejszych miast Szczecin czy Poznań. Średnia prędkość przejazdu przez centrum Wrocławia wynosiła jedynie 38 km/h, natomiast w Łodzi i Lublinie tylko o dwa km/h więcej. Nieco lepiej wypadło Opole - tam średnia poranna prędkość na początku Majówki wyniosła 41 hm/h, tyle samo, ile w Szczecinie i Kielcach. 
 
Biorąc pod uwagę całodzienną średnią prędkość w maju, dotychczas najwolniejszym miastem okazuje się Wrocław. Od 1. do 6. maja kierowcy nie przekroczyli tam średnio 37 km/h. Drugie miejsce na podium zajęła Łódź, ex aequo z Poznaniem i prędkością o 3 hm/h większą niż „zwycięzca”. Szczecin rozpędza się co raz bardziej: w pierwszych dniach maja kierowcy przejeżdżali przez centrum ze średnią prędkością 41 km/h (taką samą, jak na początku majowego weekendu). W Kielcach, które dosyć dobrze wypadły w porannym rankingu szybkości, prędkość w ciągu dnia wzrosła do 42 km/h. W Opolu kierowcy mogli rozpędzić się do 44 km/h.
 
 
Sporym zaskoczeniem okazały się wyniki w rankingu, biorąc pod uwagę poranną prędkość w pierwszych dwóch dniach maja - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl. - Trudno było oszacować, w których miastach sytuacja na drodze będzie najtrudniejsza. Dotychczas zakorkowane miasta okazały się dużo szybsze. W kolejnych dniach maja prędkość w miastach raczej nie powinna różnić się od poprzednich miesięcy. Ale to okaże się dopiero za kilka tygodni - dodaje Kaźmierczak.
 
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w maju 2015 roku. Średnie prędkości w ciągu dnia dotyczą godz. 7.00-18.00, natomiast godzinny porannego szczytu zostały określone dla godz. 8.00-12.00.
Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. forumtransportu.pl
  2. szczecin.gazeta.pl
  3. wiadomosci.onet.pl