121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Niespotykane wyniki prędkości w Olsztynie ‹‹ powrót do listy raportów
[13.07.2015]

Z badań regularnie przeprowadzonych przez serwis Korkowo.pl wynika, że prędkości w różnych miastach maleją z roku na rok. A jak to wygląda w przypadku Olsztyna? Wyniki pokazują, że Olsztyn można zaliczyć do miast najbardziej przyjaznych kierowcom, chociaż prędkości tam są... niespotykane. Sprawdź, co wykazało najnowsze badanie Korkowo.pl.

Nieco wolniej, nadal szybko

Olsztyn jest nietypowym miastem, przynajmniej jeśli chodzi o średnie prędkości osiągane na różnych odległościach od centrum miasta. Okazuje się, że najszybciej kierowcy mogą jechać w promieniu do 5 km od centrum miasta, i to niezależnie od pory roku. Badanie miało na celu sprawdzić średnie prędkości w dzień osiągane z maju i grudniu 2015 roku oraz w tegorocznym maju, na różnych odległościach od centrum miasta. Olsztyn okazał się jednym z nielicznych miast, gdzie prędkości do 10 km od centrum są bardzo podobne do tych w śródmieściu. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem średnia prędkość pojazdów tam spadła o 4 km (z 54 km/h w maju 2014 do 50 km/h w maju 2015), to nadal jest to jedne z najszybszych centrów w polskich miastach. Oddalając się tylko nieznacznie od centrum – do 5 km – można rozpędzić się już do średnio 66 km/k
(w ubiegłym roku – średnio 68 km/h). Oddalając się jeszcze dalej, trzeba... zwolnić! W odległości do 10 km od śródmieścia samochody jeżdżą średnio 55 km/h przez cały dzień (tylko o 1 km/h mniej niż w ubiegłym roku).
Szybkość na godziny
Serwis korkowo.pl sprawdził także, jak wyglądała sytuacja na olsztyńskich drogach w maju w zależności od godziny. Wyniki także zaskakują, bo okazało się, że znowu najszybsza odnotowana średnia prędkość miała miejsce w promieniu do 5 km od centrum i o godzinie 11.00 wynosiła aż 71 km/h. W samym centrum prędkości też są pozytywne dla kierowców. Najmniejsze średnie prędkości samochody rozwijały między godziną 13.00 a 14.00 (45-46 km/h), natomiast najszybciej można było przejechać o 10.00 – aż średnio 57 km/h (a zaledwie godzinę wcześniej średnia prędkość była aż o 10 km/h mniejsza!). W największej mierzonej odległości od śródmieścia (do 10 km), kierowcy muszą sporo zwolnić (nawet o średnio 20 km/h). W maju najszybciej można było jechać między godziną 8.00 a 9.00 rano (57-58 km/h), a najwolniej w godzinach popołudniowego szczytu, między 15.00 a 16.00 (52-53 km/h).Prędkość, z jaką kierowcy mogą przemierzać olsztyńskie drogi, na pewno plasuje miasto w czołówce tych najszybszych – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl. - Nieczęsto się zdarza, żeby kierowcy mogli przez ścisłe centrum przejeżdżać ze średnią maksymalną prędkością dozwoloną dla terenu zabudowanego. Jednak równą rzadkością jest to, że prędkość na wyjeździe z miasta jest podobna do tej w śródmieściu  - dodaje.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Olsztynie w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. portalsamorzadowy.pl