121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Pierwsze przymrozki za nami. Czy zima znowu zaskoczyła kierowców? ‹‹ powrót do listy raportów
[18.11.2016]

Początek listopada przywitał kierowców nagłym ochłodzeniem i opadami śniegu. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak niekorzystne warunki na drodze wpłynęły na prędkość, z jaką poruszały się samochody w pięciu największych polskich miastach. Sprawdź, na którym miejscu uplasowało się Twoje miasto!

Specjaliści z Korkowo.pl wzięli pod uwagę średnie prędkości rozwijane podczas pierwszych dni zimowej pogody w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Znaczne ochłodzenie odnotowano 8 listopada w zachodniej części kraju, we wschodniej -  dzień później. Dlatego zespół Korkowo.pl postanowił przeanalizować właśnie te dwa dni. W badaniu uwzględniono średnią prędkość w godzinach 6.00 – 22.00.Nie wszyscy zwalniają

Wrocław w obu klasyfikacjach wypadł najgorzej, mimo iż warunki do jazdy w owych dniach były tam najdogodniejsze. Biorąc pod uwagę ścisłe centrum, laur zwycięstwa przypadł Łodzi. Natomiast w odległości  5 km od śródmieścia najszybciej poruszano się w Warszawie. Poznań w promieniu 2 km od centrum plasuje się na drugim miejscu, jednak sytuacja odwraca się w przypadku 5 km, zajmuje przedostatnie miejsce, pokonując jedynie Wrocław.

Zima nie taka straszna
Z przedstawionych danych wynika, że pierwsze dni z zimową pogodą w niewielkim stopniu wpłynęły na prędkość w centrach polskich miast. Na niektóre z aglomeracji znaczne ochłodzenie zadziałało pozytywnie, średnia prędkość była wyższa niż podczas dni z dodatnią temperaturą. Być może dopiero mocniejszy atak zimy, który jest jeszcze przed nami, znacząco pogorszy warunki na drodze. Mamy nadzieję, że drogowcy są już do niego przygotowani.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w terminach: 12-23.10.2016 r. Prędkości były mierzone między godziną 7.00 a 8:00, 16.00 a 19.00 oraz między 11.00 i 19.00.
--
Dystrybucja materiałów:
Paulina Kazimierska
media@creandi.pl
tel. / (61) 624-85-41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motofakty.pl