121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Po Gorzowie najlepiej jeździć zimą ‹‹ powrót do listy raportów
[11.07.2015]

Zazwyczaj mniejsze miasta nie zmagają się z takim natężeniem ruchu, jak ma to miejsce w większych metropoliach. Ze względu na warunki pogodowe latem i wiosną kierowcy jeżdżą szybciej, niż w jesienne i zimowe miesiące. Czy Gorzów Wielkopolski podziela tę tendencję? Specjaliści z Korkowo.pl postanowili to sprawdzić. Badanie wykazało, że rzeczywiście gorzowianie nie powinni narzekać na korki w swoim mieście, ale najszybciej jeżdżą... zimą!

Raz szybciej, raz wolniej

Badanie miało na celu pomiar średnich prędkości notowanych na gorzowskich drogach w maju i grudniu 2014 roku oraz w maju 2015 roku. Wyniki pokazały, że od zeszłorocznego maja do grudnia średnia prędkość wzrosła na wszystkich mierzonych odcinkach od centrum. Z kolei od grudnia do tegorocznego maja prędkości... spadły. Wniosek? Najszybciej w Gorzowie jeździ się zimą. W ścisłym centrum prędkość mierzona w maju co prawda wzrosła aż o średnio 3 km/h od ubiegłego roku, jednak w porównaniu z grudniem – spadła o 1 km/h. W promieniu do 5 km od śródmieścia prędkość od zimy spadła o 2 km/h i wiosną wynosiła już średnio 48 m/h. O 1 km/h spadła też średnia prędkość między zeszłorocznym grudniem i majem 2015 roku: z 63 do 62 km/h. Jednak w ubiegłym roku w maju wynosiła zaledwie średnio 59 km/h, a więc zauważalny jest spory wzrost.Jak się jeździ w ciągu dnia?
Mieszkańcy innych miast mogą zazdrościć Gorzowowi Wielkopolskiemu średnich prędkości rozwijanych w ciągu dnia. Serwis Korkowo.pl zmierzył płynność ruchu w tegorocznym maju by sprawdzić, czy prędkości bardzo różnią się w zależności od pory dnia. W centrum najwolniejsze godziny to 14.00 i 15.00 – samochody jeżdżą wtedy ze średnią prędkością 33km/h, a najbardziej mogą rozpędzić się do ok. 35 km/h – w godzinach porannych
i pod wieczór. Nieco większe różnice w średnich prędkościach odnotowano w odległości do 5 km od śródmieścia. Tam najszybciej jeździ się o 10.00 rano (51 km/h), a najwolniej... zaledwie godzinę później – 46 km/h. W pozostałych godzinach średnie prędkości wahają się między 47 a 49 km/h. Bardzo płynny ruch odnotowano w odległości do 10 km od centrum. Tam kierowcy nie jeżdżą wolniej niż 60 km/h (między 11.00 a 12.00), a najwyższe średnie prędkości (64 km/h) zanotowano o 10.00, 15.00 i 18.00.Jedną z zalet mieszkania w mniejszym mieście jest  duża płynność na drogach, nie trzeba więc tracić wiele czasu w korkach. Gorzów Wielkopolski jest tego idealnym przykładem. Chociaż w promieniu do 2 km/h jeździ się dosyć wolno, to stabilnie przez cały dzień, a bardzo dobra sytuacja drogach dalej od centrum przedstawia się bardzo pozytywnie dla kierowców.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Gorzowie w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41