115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - Początek roku pod znakiem niskich prędkości ‹‹ powrót do listy raportów
[13.01.2016]

Największe polskie miasta od miesięcy zmagają się z coraz większymi korkami. Nowy Rok tez nie zaczął się dobrze dla kierowców, których kolejny raz zaskoczyła zima. Opady śniegu spowodowały, że jeździliśmy o wiele wolniej i ostrożniej. Z jaką prędkością? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Serwis Korkowo.pl przeanalizował średnie prędkości w 10 największych polskich miastach pod względem liczby mieszkańców. Pod uwagę wzięto średnie prędkości osiągane przez cały dzień w promieniach: 2 km, 5 km i 10 km od śródmieścia. W żadnym z badanych miast prędkość ta nie dosięgła 50 km/h, co świadczy o tym, że styczeń rozpoczął się od trudnych warunków na drodze. Nie ma tu większego znaczenia nawet odległość od centrum, chociaż w sercach miast osiągane prędkości były najmniejsze. Ale nie wszędzie.

W Katowicach, które kolejny raz okazały się najlepszym miastem dla kierowców, średnia prędkość w ścisłym centrum była taka sama jak w odległości do 10 km i wynosiła 43 km/h. Szybciej było w promieniu 5 km od śródmieścia -  średnio 47 km/h przez cały dzień. Dosyć dobrze wypadł też Gdańsk ze średnią prędkością 40 km/h w ścisłym centrum. Najwolniejsze śródmieścia od początku stycznia należą do Wrocławia (średnio 26 km/h), Poznania (27 km/h) i Krakowa (27 km/h). Co ciekawe, w Lublinie średnia prędkość w odległości 5 km od centrum była o 6 km/h wyższa niż w śródmieściu (tam wynosiła 38 km/h przez cały dzień). W pozostałych miastach na ogół im dalej od środka miasta, tym można było się nieco bardziej rozpędzić, jednak zła pogoda skutecznie uniemożliwiała chęć jazdy chociażby z prędkością 50 km/h. Prawie we wszystkich aglomeracjach, poza Poznaniem, w największej odległości od centrum średnie prędkości przekroczyły 40 km/h.

Szczegółowe wyniki pomiaru średniej prędkości z 10 największych polskich miast znajdują się w tabeli poniżej.Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach od 01. do 8. stycznia 2016 roku. Prędkości były mierzone między godziną 6.00 a 18.00.
--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. wiadomosci.onet.pl
  2. tuwroclaw.com
  3. wroclaw.eska.pl
  4. forumtransportu.pl
  5. wiadomosci.onet.pl
  6. https://radiogra.pl/zolwim-tempem-wjechali-w-nowy-rok-wroclawscy-kierowcy.html