121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Poświąteczne powroty nie takie straszne – korków było mniej ‹‹ powrót do listy raportów
[30.12.2014]

Informacja prasowa: 30.12.2014r.

 

Poświąteczne powroty nie takie straszne – korków było mniej

 

W okresie przedświątecznym wzrósł czas stania w korkach wzrósł w niemal całej Polsce. Powroty do domu ze świątecznych wojaży nie były już tak uciążliwe. Według badań portalu Korkowo.pl prędkości podczas poświątecznego weekendu wzrosły w niemal wszystkich miastach.

 

Po świętach szybciej

Wzrosty prędkości zanotowane w dniach 27-28 grudnia sięgały od 1 do 4 km/h. Największy, 4 kilometrowy, przyrost prędkości zanotowano w Warszawie i w Zielonej Górze. O wiele szybciej jechało się też we Wrocałwiu (+3.5 km/h) oraz w Gdańsku i Łodzi (+3 km/h). Są jednak miejsca, w których korki były odczuwalne również po świętach. W Białym stoku prędkość spadła o 1 km/h, w Lublinie o 1.5 km/h, a w Katowicach kierowcy poruszali się o 2 km/h wolniej niż przed świętami. Rekordzistą po świątecznych korków okazał się Rzeszów z 3 km/h spadkiem.

 

Średnie prędkości w największych Polskich miastach – porównanie świąt i dwóch grudniowych weekendów (km/h)

 

Źródło: Korkowo.pl                                                   

 

Bez zmian jeździło się jedynie w Szczecinie, gdzie średnia prędkość wciąż oscyluje wokół 43 km/h. - Takie zmiany mogą oznaczać, że Polacy przełożyli powroty ze świątecznych wyjazdów na drugi dzień świąt lub, że wielu z nas zdecydowało się pozostać w domu. Warto też pamiętać, że początek grudnia jest „gorącym” okresem, co znaczy że prędkości w okresie bazowym (w pierwszym weekendzie grudnia) mógłby być również nieco niższe niż zwykle – mówi Kinga Przybysz z portalu Korkowo.pl

 

Zgłoszonych kontroli więcej, kolizji mniej

Porównując dwa weekendy, 6-7 grudnia oraz 27-28 grudnia, zauważyć możemy, że jak co roku, wzrosła liczba zgłoszonych przez użytkowników Yanoiska kontroli drogowych. W pierwszy weekend odbyło się 5311 kontroli na drogach, a podczas ostatniego weekendu 5801 – to o 500 głoszonych kontroli więcej. Mniej zgłoszono utrudnień i kolizji na drogach – z liczby 829 kolizji w pierwszym weekendzie grudnia, statystyki spadły do 600 zgłoszonych kolizji i utrudnień.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po obrzeżach największych polskich miast w grudniu 2014 roku.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-116

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. lovekrakow.pl
  2. motofakty.pl
  3. radiobiper.info
  4. elubin.pl
  5. tuwroclaw.com
  6. supernowosci24.pl