15001
online
Policja
33
Inspekcja
6
Wypadek
97
Raport - Powakacyjna gorączka w miastach ‹‹ powrót do listy raportów
[13.10.2015]

Wakacje mają to do siebie, że dają wytchnienie, także kierowcom. Na drogach na ogół jeździ się płynniej, a korki są mniejsze. Chociaż ostatnie badanie serwisu Korkowo.pl ukazało, że polskie miasta zwalniają, to wakacyjne godziny szczytu na drogach były dla kierowców o wiele łaskawsze, niż ma to miejsce obecnie. O ile wolniej jeździ się po pierwszym dzwonku w szkołach? O tym poniżej.

Poranek w korkach
W większości badanych miast średnie prędkości w porannych godzinach szczytu są dużo niższe na początku jesieni, niż podczas wakacji. W tym roku również. Rekordzistką jest Warszawa, w której średnia prędkość wraz z końcem wakacji spadła aż o 4 km/h. Średnio o 3 km/h jeździ się wolniej podczas porannej przeprawy przez Gdańsk i Kraków, a o 2 km/h spadła średnia prędkość w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Jedynym miastem, gdzie prędkość w czasie porannego szczytu była taka sama podczas wakacji i po powrocie z sezonu urlopowego, jest Szczecin. Tam rano kierowcy jeżdżą średnio 39 km/h. We wrześniu i październiku najwolniejszym miastem w godzinach porannego szczytu jest Wrocław, w którym średnia prędkość wynosi 36 km/h.
Wolniej popołudniami
Również godziny popołudniowego szczytu są obecnie dużo mniej komfortowe dla kierowców (w porównaniu z wakacjami). W Poznaniu, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu średnia prędkość w mieście spadła aż o 3 km/h. Wolniej (o 2 km/h) jeździ się także po Gdańsku i Łodzi. Jedynym wyjątkiem w tym zestawieniu jest Szczecin, w którym średnia prędkość w mieście podczas popołudniowych godzin szczytu wzrosła.
W porównaniu z lipcem i sierpniem, wraz z nadejściem jesieni szczecińscy kierowcy przyspieszyli o średnio 1 km/h. Najwolniej podczas popołudniowego szczytu jeździ się znowu we Wrocławiu, a średnia prędkość oscyluje w granicach zaledwie 33 km/h.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach i mierzone od lipca do sierpnia i od września do 8. października 2015 roku.
--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. wiadomosci.onet.pl
  2. thenews.pl
  3. tuwroclaw.com
  4. motofakty.pl
  5. prw.pl