123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Raport - Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom ‹‹ powrót do listy raportów
[14.04.2017]

Czy to prawda, że im większe i bardziej zaludnione miasto tym gorzej dla kierowców? Czy może wręcz odwrotnie i miasta bardziej rozwinięte szczególnie dbają o drogową infrastrukturę? Aby odpowiedzieć na to pytanie Oponeo.pl w oparciu m.in. o statystyki systemu Yanosik przeanalizowało dane dotyczące 10 największych miast w Polsce i sprawdziło, które z miast najbardziej sprzyja kierowcom. Biorąc pod uwagę: prędkość, ceny paliw, miejsca parkingowe oraz kolizyjność można śmiało stwierdzić, że wyniki są zaskakujące. 
 
U szczytu rankingu Szczecin. 
 
Miasta mogły zdobyć od 1 do 10 punktów, w każdej z 4 kategorii. Wzięte zostały pod uwagę: średnia prędkość poruszania się po mieście, ilość kolizji – w każdym przeliczona na 1000 mieszkańców, strefy płatnego parkowania – jakie oferują udogodnienia i opłaty za nie, oraz ceny paliw. Na samym Szczycie rankingu niekwestionowanie znalazł się Szczecin, któremu do osiągnięcia górnego progu 40 punktów brakowało naprawdę niewiele. Na szarym końcu znalazła się natomiast Warszawa. 
 
 
Gdzie najszybciej, a gdzie najwolniej?
 
Ranking prędkości, jakie kierowcy osiągają w poszczególnych miejscowościach, zostały opracowane w oparciu o dane systemu Yanosik. Statystyki zostały zebrane w dniach roboczych, pomiędzy 7:00  a 21:00 i dotyczyły całego 2016 roku.  
 
Prędkość poruszania się po miastach podzielono na dwie podkategorie: w granicach miasta oraz w obrębie centrum, które zazwyczaj są bardziej zatłoczone oraz posiadają liczne obostrzenia dotyczące ruchu kołowego, szczególnie w jego zabytkowych częściach. W kategorii średniej prędkości poruszania się po mieście zwyciężyła Bydgoszcz. W obrębie miasta nad Brdą kierowcy mogą rozpędzić się prawie do 50 km/h, co pozwala na bardzo sprawny przejazd przez miasto. Kolejne miejsca należą do Lublina i Gdańska, w których prędkość nie jest wcale dużo niższa. Najgorzej w tym zestawieniu wypadła Warszawa, kierowcy w obrębie stolicy poruszają się ze średnią prędkością 40 km/h. 
 
 
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę średnie prędkości w obrębie centrów miast. Kierowcy najszybciej poruszają się po centrum Katowic, z prędkością niemal 40 km/h. Niewiele wolniej jeździ się po centrum Gdańska, Lublina i Bydgoszczy – między 30 a 35 km/h. Największa dysproporcja pomiędzy średnimi prędkościami w centrum i granicach miasta zachodzi we Wrocławiu i wynosi aż 20 km/h. 
 
 
Najbardziej wypadkowe miasta 
 
Czy w miastach, w których jeździ się wolniej kierowcy powodują mniej wypadków? Aby to sprawdzić pod warsztat trafiły dane zgromadzone w systemie Yanosik. Ze względu na zróżnicowaną wielkość ocenianych miast, wyznacznikiem bezpiecznej jazdy była liczba zgłoszonych kolizji przeliczana na 1000 mieszkańców. Największa ilość kolizji przypada na Warszawę, Katowice oraz Lublin, w których nie jeździ się najszybciej. Najmniejsza liczba kolizji została zarejestrowana w Szczecinie, który pod względem prędkości znajduje się w połowie rankingu. Tutaj kierowcy są zdecydowanie bardziej roztropni. Ewenementem jest Gdańsk, na terenie miasta kierowcy poruszają się stosunkowo szybko (35,23 km/h w centrum i 45,27 km/h w obrębie miasta), ale doprowadzają do małej liczby zdarzeń drogowych. 
 
 
Strefy płatnego parkowania
 
Ustalenie, które z miast ma najprzyjaźniejszy system parkingowy nie było łatwe. Punkty były przyznawane na podstawie: średniej opłaty za godzinę postoju, udogodnienia w postaci abonamentów oraz darmowych postojów dla jednośladów. Katowice to jedyne miasto w  zestawieniu, które jeszcze pobiera opłaty za postój jednośladu, jednocześnie posiadając tylko 8 godzinną strefę płatnego parkowania. Katowice to również miasto z najniższą średnią stawką godzinową w strefie płatnego parkowania. Kolejne miejsca zajmują Szczecin oraz Bydgoszcz, które mimo niskich opłat nie posiadają ogólnodostępnych ulg i abonamentów dla przedsiębiorców. Ranking zamyka Gdańsk, który okazał się najdroższy biorąc pod uwagę średnią stawkę godzinową płatnej strefy parkowania. W stolicy Pomorza zapłacimy o 1,10 zł więcej za parking niż w Katowicach. Tym, co może zachęcić do pozostawiania auta na parkingu w Gdańsku mogą być liczne ulgi oraz abonamenty dostępne w szerokich wariantach. 
 
 
Ceny paliw
 
Ceny paliw to zazwyczaj temat, który zainteresuje każdego z kierowców. Dysproporcje między cenami w różnych miastach, mimo że wynoszą zazwyczaj kilkadziesiąt groszy, mają realny wpływ na portfele zmotoryzowanych. Gdzie jeździ się najtaniej? W zależności od tego, co napędza nasze auta najkorzystniej tankować w: Lublinie, Łodzi oraz Szczecinie. Bardzo dobrze w rankingu wypada Lublin, który według danych oferuje najtańszą benzynę oraz ropę. Dla właścicieli aut benzynowych najmniej korzystny jest Kraków, za ropę zapłacimy najwięcej w Bydgoszczy, natomiast za gaz w Katowicach. 
 
 
Całość rankingu oraz jego szersze opracowanie dostępne na http://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom
Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl