13777
online
Policja
41
Inspekcja
7
Wypadek
77
Raport - Ranking najwolniejszych miast w Polsce ‹‹ powrót do listy raportów
[11.06.2012]

Ranking najwolniejszych miast w Polsce

 

Przygotowania do Euro 2012 oraz liczne remonty drogowe sparaliżowały ruch samochodowy w polskich miastach. Niektóre z nich spadły w rankingu najwolniejszych miast na jeszcze gorsze pozycje niż przed rokiem. Które z nich teraz najwolniejsze? Gdzie jeździ się najszybciej? Serwis Korkowo.pl prezentuje najnowszy raport z polskich dróg.

 

Najgorzej wygląda sytuacja we Wrocławiu i Warszawie. W promieniu do dwóch kilometrów od ścisłego centrum średnia prędkość w godzinach szczytów komunikacyjnych to 28-29 km/h. Niewiele szybciej można przejechać przez centrum Poznania i Krakowa – tu prędkościomierze wskazują średnio 30 km/h. Nieco lepiej wygląda sytuacja na drogach Szczecina, Łodzi i Rzeszowa - średnie prędkości w centrach tych miast oscylują w granicach 32-33 km/h. Najlepiej na tle polskich aglomeracji wypada Białystok i Gdańsk z wynikiem 36 i 39 km/h.

 

 

 

Zmiany na lepsze?

 

Jeszcze pół rok temu najwolniejszym polskim miastem był Poznań, ze średnią prędkością nieprzekraczającą w centrum 19 km/h. Najszybciej w tej strefie jeździło się za to w Rzeszowie i Białymstoku. Zaledwie pół roku później do gronanajwolniejszychdołączyły kolejne dwa Miasta-Gospodarze Euro 2012Warszawa i Wrocław. Tytułnajszybszejz polskich aglomeracji otrzymał Kraków.

Jak jeździ się polskim kierowcom na kilkanaście godzin przed EURO? Czy przygotowania i liczne remonty poprawiły sytuację drogową w największych polskich miastach? Wygląda na to, że tak. Choć czołówka rankingu nie zmieniła się i niechlubne tytuły najwolniejszych miast kolejny raz przypadły Wrocławiowi, Warszawie i Poznaniowi, pocieszający jest fakt, że znacząco wzrosły średnie prędkości w ich centrach.

 

 

 

Poniżej ranking najwolniejszych miast w Polsce oraz analiza sytuacji po pół roku od poprzedniego raportu wykonanego przez serwis Korkowo.pl w poszczególnych miastach.

 

 

 

Poznań

 

Sytuacja na poznańskich ulicach znacznie się poprawiła. Można zaobserwować tendencję wzrostową prędkości w czasie porannego (6.00-9.00) i popołudniowego (16.00-18.00) szczytu komunikacyjnego w ścisłym centrum. Jeszcze rok temu średnia prędkość w godzinach porannych wynosiła 19km/h, w grudniu 201116km/h, aktualnie wzrosła do 30km/h. Najniższe prędkości osiągali kierowcy jeszcze pół roku temu niezależnie od odległości od centrum Poznania. Nieco dynamiczniej, tj. ze średnią prędkością 38km/h, jeździ się teraz w odległości 2-5km od centrum. To wynik znacznie lepszy niż rok czy pół roku temu. Im dalej od centrum tym jeździ się szybciej. W odległości 5-10km i 10-15km od centrum średnia prędkość oscyluje w przedziale 44-50km/h.