110604
online
Policja
264
Inspekcja
49
Wypadek
621
Raport - Ranking prędkości: zima 2016 ‹‹ powrót do listy raportów
[08.03.2016]

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przygotowali zimowe podsumowanie średnich prędkości w największych polskich miastach. Najnowsze porównanie pokazuje, że nastąpiła poprawa sytuacji na drogach w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania!

Na podium

Najszybszym miastem zimą, spośród wszystkich analizowanych, okazała się Bydgoszcz. Średnia prędkość od grudnia do lutego w ciągu dnia wahała się tam w granicach 50 km/h w całym mieście. Na drugim miejscu uplasował się Lublin ze średnią prędkością 48 km/h. Gdańsk znalazł się na III miejscu, z wynikiem 46 km/h. Czwarte miejsce ex aequo należy do Krakowa i Wrocławia – tam zimą kierowcy jeździli średnio 45 km/h. O 1 km/h mniej można było rozpędzić się w Szczecinie i Katowicach, co umiejscawia te miasta na V miejscu. Najwolniejszym miastem zimą okazała się Warszawa. Tam w całym mieście samochody jeździły zaledwie ok. 41 km/h. Niewiele bardziej można było rozpędzić się w Łodzi i Poznaniu, gdzie średnia prędkość oscylowała wokół 42 km/h.

Jeździmy szybciej

Tegoroczna zima okazała się łaskawa dla kierowców. Było o wiele mniej śniegu i mroźnych dni, niż w ubiegłym roku. To również przełożyło się na sytuację na drogach. Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają,   to   aktualny   raport   przeczy   tej   tezie.   W   większości   badanych   miast   średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największą różnicę odnotowano w Bydgoszczy i Krakowie – w obu tych miastach od grudnia do lutego kierowcy jeździli średnio o 3 km/h szybciej, niż rok temu. O 2 km/h zwiększyła się prędkość w Łodzi, a w większości pozostałych miast odnotowano wzrost o 1 km/h. Bez zmian było w Poznaniu, natomiast Katowice, jako jedyna z analizowanych aglomeracji, odnotowała spadek średnich prędkości – o 3 km/h.Wpływ na wzrost średnich prędkości w miastach miała niewątpliwie wyjątkowo łagodna w tym roku zima. Chociaż ta kalendarzowa powoli dobiega końca, to w praktyce może się okazać, że jeszcze zdąży zaskoczyć kierowców.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach od XII.2014 do II.2015 i od XII 2015 do II.2016. Prędkości były mierzone między godziną 07.00 a 18.00.

Artykuł ukazał się między innymi w:
 1. bydgoszcz.tvp.pl
 2. infofordon.pl
 3. bydgoszcz.wyborcza.pl
 4. biznes.onet.pl
 5. finanse.wp.pl
 6. tuwroclaw.com
 7. lublin.wyborcza.pl
 8. superauto24.se.pl
 9. warszawa.eska.pl
 10. bydgoszcz.pl
 11. jazdaprawna.pl
 12. metropoliabydgoska.pl
 13. krk.info.pl
 14. rynekinfrastruktury.pl
 15. express.bydgoski.pl
 16. pomorska.pl