115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - Remonty spowolniły Poznań ‹‹ powrót do listy raportów
[06.11.2015]

Przeciągające się remonty sprzyjają wydłużaniu czasu przejazdu przez miasto. Z badań serwisu Korkowo.pl wynika, że Poznań notuje kolejne spadki prędkości. Tym razem sprawdzono różnice w prędkościach w stolicy Wielkopolskie między kwietniem a październikiem 2015 roku.

Bolączka mieszkańców
Poznań nie należy do najszybszych miast w Polsce, a trwające remonty pogłębiają problem. Przebudowa Ronda Kaponiera, która rozpoczęła się pięć lat temu, przeciągnie  się na kolejny rok. Przedsięwzięcie miało być zakończone w listopadzie, ale termin kolejny raz uległ zmianie. To prawdziwa bolączka dla kierowców, którzy nadal muszą zmagać się z reorganizacją ruchu w rejonie prowadzonych prac. Niestety, także modernizacja ul. Dąbrowskiego, która rozpoczęła się w maju br., potrwa dłużej. Mieszkańcy Ogrodów oraz studenci, którzy licznie przybywają na uczelnie położone w tym rejonie, już od kilku miesięcy nie mają dostępu do tramwajów. Zastępcze linie autobusowe nie załatwiają sprawy. Codziennie w okolicy skrzyżowania ul. Przybyszewskiego i ul. Dąbrowskiego tworzą się gigantyczne korki. Komunikacyjny dramat miał zakończyć się jeszcze w tym roku, ale ostatnie doniesienia mówią nawet o kwietniu 2016. Cierpią na tym wszyscy.

Miasto zwalnia  
Średnie prędkości na poznańskich drogach w październiku, w porównaniu z kwietniem br. były niższe nawet o kilka kilometrów na godzinę. Wiosną w promieniu 2 km od centrum średnia prędkość wynosiła 30 km/h, a jesienią już tylko 27 km/h. W odległości 5 km od centralnych punktów na drogowej mapie Poznania, średnia prędkość spadła z 39 km/h do zaledwie 36 km/h. 10km od centrum kierowcy jeżdżą z prędkością 43 km/h, co stanowi spadek o 3km/h w porównaniu z kwietniem. W promieniu 15 km od śródmieścia prędkość obniżyła się z 52 km/h do 50 km/h.

Kłopoty w centrum
Do ścisłego centrum Poznania najlepiej w ogóle nie wjeżdżać samochodem. Z badań przeprowadzonych przez serwis Korkowo.pl wynika, że przez cały dzień w rejonie 2 km od głównych części miasta jeździmy średnio 28 km/h. Wraz z rosnącą odległością od śródmieścia zwiększa się też prędkość kierowców – w promieniu 5 km od centrum rozpędzimy się do 38 km/h, a w odstępie 10 km od środka -do 44 km/h. Na obrzeżach Poznania średnia prędkość nie przekracza 51 km/h. We wszystkich rejonach najgorzej jest w godzinach porannych (między godz. 7.00 i 8.00 rano) i w popołudniowym szczycie (między godz. 15.00 i 16.00).Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Poznaniu w wybranych miesiącach (kwiecień 2015 i październik 2015) oraz w wybranych godzinach w październiku (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Małgorzata Thiede
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. gloswielkopolski.pl