123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Raport - Rzeszów - 10 dni w korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[15.02.2012]

 

Mieszkańcy Rzeszowa przez stanie w codziennych korkach tracą nie tylko czas, ale i pieniądze. W godzinach szczytu wiele ulic i skrzyżowań szczególnie w centrum jest zatorowanych. Gdyby ruch na drogach był płynny, można by wiele zaoszczędzić. Po najważniejszych ulicach w Rzeszowie w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 26 km/h. W popołudniowym szczycie średnia prędkość wzrasta zaledwie do 27 km/h.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Rzeszowa. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Najszybciej poruszają się kierowcy na ul. Dąbrowskiego. Między godz. 06:00 a 09:00 wynosi ona 33 km/h. Po południu sytuacja wygląda nieco lepiej, bo między 16:00 a 18:00 średnia prędkość wzrasta i wynosi 35 km/h.

W porannym szczycie na al. Rejtana i al. Piłsudskiego średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, to 25 km/h. Dużo gorsza sytuacja jest na ul. Marszałkowskiej - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi zaledwie 23 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą ze średnią prędkością 26 km/h. Nie tylko podróżującym ul. Marszałkowską dojazd do pracy i z pracy sprawia problemy. W popołudniowym szczycie kierowcy na al. Rejtana pojadą ze średnią prędkością nie wyższą niż 23 km/h.

Statystyczny rzeszowski kierowca podczas dojazdu i powrotu z pracy w godzinach szczytu spędzi na ul. Marszałkowskiej ponad 42 godziny. Z kolei na ul. Dąbrowskiego 50 godzin. Jeszcze więcej, bo 63 godziny spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą al. Piłsudskiego. Natomiast al. Rejtana wykrada w ciągu roku 96 godzin (zaznaczyć jednak trzeba, że jest to najdłuższa ulica spośród badanych)

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Rzeszowa w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Rzeszowa (ul. Dąbrowskiego, al. Rejtana, al. Piłsudskiego i ul. Marszałkowska).

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. rzeszow.gazeta.pl
  2. rzeszow4u.pl